Bydgoszcz stolicą NATO. 25 lat obecności Polski w NATO

fot. gov.pl
Dokładnie 25 lat temu - 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri -# Minister Spraw Zagranicznych prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Kilka lat później w Bydgoszczy powstało Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Dziś rozpoczęły się obchody z okazji 25-lecia obecności Polski w NATO w Bydgoszczy – stolicy NATO.
W Bydgoszczy od lat pracuje na stałe wielu oficerów reprezentujących armie wszystkich państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Oprócz pięciu jednostek wojskowych w grodzie nad Brdą działa również, w ramach struktur Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Szkoła NATO – International School of Bydgoszcz. Kształcą się tam dzieci oficerów i pracowników państw Sojuszu. Niebawem ruszy także kolejna jednostka – Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC).
Oficjalna uroczystość z udziałem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz wojsk pięciu bydgoskich jednostek NATO, rozpoczęła się o godz. 14:00 na płycie Starego Rynku. Poprzedzona została oznaczeniem przez przedstawicieli bydgoskich jednostek sojuszu - Dębu NATO i JFTC w poczcie Dębów Honorowych w alei Ossolińskich.
"Świętujemy 25-lecie podjęcia najważniejszej decyzji politycznej po 1989 roku – przystąpienie Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nasza obecność w strukturach NATO szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, wywołana przez Rosję ma wyjątkowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa Polski. W ramach natowskiego sojuszu nasz kraj wnosi ogromny wkład w budowę i utrwalanie światowego bezpieczeństwa" - powiedział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.
"Dzięki tym decyzjom odzyskaliśmy należące nam miejsce pośród państw europejskich. Jedno z dwóch centrów szkoleniowych w całej strukturze znajduje się w Bydgoszczy, która stała się stolicą NATO w tej części Europy. Jesteśmy świadkami niezwykłej roli jaką historia przypisała Bydgoszczy. Ta rocznica to wieli triumf i radość. Polska, wśród 32 krajów członkowskich, jest liderem jeśli chodzi o awangardę rozwoju armii polskiej, 4% PKB poświęcamy na militarny rozwój naszego kraju. NATO jest realnym gwarantem naszego bezpieczeństwa. NATO nie wszczyna wojen, jedzie tam gdzie jest potrzeba wprowadzenia pokoju, gdzie jest potrzeba obrony uciśnionych" - mówił Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
"12 marca 1999 roku jest jedną z najważniejszych dat najnowszej historii Polski. Tego dnia staliśmy się częścią najpotężniejszego sojuszu wojskowego w dziejach Ówczesny Minister Spraw Zagranicznych prof. Geremek powiedział: To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata. Nie jest już osamotniona w walce o swoją wolność. Jesteśmy w NATO dla naszej i waszej wolności. Wydarzenie to miało szczególne znaczenie dla Bydgoszczy. Kilka lat po akcesji Polski do NATO powstało w Bydgoszczy, obchodzące w tym roku jubileusz 20-lecia, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Z radością gościmy aż 5 jednostek Sojuszu. Obecność tych jednostek wraz z funkcjonującą w ramach struktur Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego szkołą NATO, czyni z naszego miasta, niekwestionowaną i dumną ze swojej wojskowej tradycji stolicą NATO" - powiedział Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
"Jestem zaszczycony, że mogę reprezentować wszystkie jednostki NATO zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim. Wstąpienie Polski do Sojuszu było kamieniem milowym, jeśli chodzi o obecność Sojuszu w tej części świata. Polska, Czechy, a także Węgry stały się pierwszymi członkami w Europie środkowowschodniej. Nasze kraje torowały drogę innym państwom regionu, które wstąpiły w dalszej kolejności. Przyjdzie czas, kiedy Rosja, która obawia się wolnego świata, zacznie się obawiać swoich obywateli, którzy zechcą żyć w wolnym świecie tak jak my" - mówił w imieniu dowódcy JFTC, generała dywizji Norberta Wagnera, jego zastępca, generał brygady Peter Svoboda.
Podczas przemówień Ppłk Witold Kropkowski odczytał List Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza:
W obliczu niespokojnej sytuacji geostrategicznej i realizowanej przez Rosję agresywnej polityki szczególnie ważne są gwarancje bezpieczeństwa związane z członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim. Praktycznym tego potwierdzeniem jest fakt, że dwa silne militarnie kraje Finlandia i Szwecja, w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń, zdecydowały się odejść od wieloletniej polityki neutralności i wstąpić do NATO.
Z okazji jubileuszu 25-lecia Polski w NATO wręczono pamiątkowe ryngrafy, stanowiące podziękowanie za dotychczasowa współpracę oraz budowanie pozytywnego wizerunku Bydgoszczy jako stolicy NATO. Otrzymali je Dowódca Garnizonu Bydgoszcz, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Dowódcy bydgoskich jednostek NATO.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, by upamiętnić ofiary wojen i żołnierzy poległych w misjach wojskowych, odśpiewaniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladą wojskową połączoną z prezentacją flag państw wchodzących w skład Sojuszu.
Organizatorami wydarzenia byli: Wojewoda Kujawsko – Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz, generał dywizji Artur Kępczyński, Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) Generała Dywizji Norbert Wagner, Dowódca Grupy Integracyjnej Sił NATO Komandor Jarosław Kutki, Dowódca 3. Batalionu Łączności NATO Podpułkownik Pavła Matuszka, Dyrektor Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO Pułkownik Mirosław Łabęcki, Szef Zespołu Wsparcia Teleinformatycznego NATO Komandor Porucznik Sławomir Hejka.
Kolejna okazja do integracji mieszkańców regionu z wojskami Sojuszu nastąpi w najbliższą sobotę, 16 marca na festynie militarnym w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku. W ramach festynu przewidziano pokaz sprzętu wojskowego, w tym nowoczesnych wyrzutni rakietowych Himars, pojazdów gąsienicowych i sprzętu łączności, a także strefę zabaw dla dzieci, z dmuchańcami i torem przeszkód dla młodych miłośników militariów.
Materiał: gov.pl
Galeria













Czytaj również
- XIII Sesja Rady Gminy Sicienko. Głos zabrałko kilku gości
- Utalentowana i pełna pasji tancerka. Spotkanie z Wiktorią Żabką
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
- Święcenie pokarmów wielkanocnych. Wierni kultywują piękną tradycję
- Samorząd Przyjazny KGW. Gmina Koronowo laureatem plebiscytu
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!