Dziś mamy 1 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
07 kwietnia 2025

Uczniowie potrzebują dodatkowych sal lekcyjnych. Szkoły modułowej nie będzie!

fot. archiwum

fot. archiwum

Wójt gminy Nowa Wieś Wielka nie zamierza przystąpić do budowy# tzw. szkoły modułowej w Nowej Wsi Wielkiej. Najbliższym celem jest budowa tam hali sportowej, a w dalszej perspektywie rozbudowa obecnej szkoły o dodatkowe sale lekcyjne i zaplecze kuchenne.

W lutym radny gminy Nowa Wieś Wielka Maciej Ślesiński zwrócił się do wójta gminy Nowa Wieś Wielka Zbigniewa Wiśniewskiego, z ważnym wnioskiem dotyczącym poprawy nauki dzieci w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Wielkiej. – Zwracam się z prośbą o rozeznania się w sprawie możliwości ustawienia klas modułowych przy budynku Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Wielkiej. Jak wszyscy wiemy, szkoła boryka się z problemami lokalowymi oraz dwuzmianowością pracy. Myślę że rozwiązanie takie mogłoby bardzo korzystnie wpłynąć na poprawę warunków pracy oraz rozwiązać wiele problemów w funkcjonowaniu szkoły – wskazał na wstępie radny Ślesiński.

Rozbudowa szkoły to daleka perspektywa
Radny przypomniał, że: – O rozbudowie szkoły mówi się już kilka lat jednak nie widać efektów tych rozmów. W najbliższym czasie też nie widać perspektyw, aby do rozbudowy szkoły w końcu doszło z powodu ogromnych kosztów i braku programów finansujących takie inwestycje. Na podobny krok zdecydowały się władze Osielska, dlatego też zwracam się z prośbą, aby skonsultować się w tej sprawie z tą Gminą i nawet pojechać tam, aby zobaczyć jak to rozwiązanie funkcjonuje Pomieszczenia szkoły modułowej można dowolnie konfigurować, można je wykorzystać na wiele sposobów. W razie rozbudowy Szkoły mogą później posłużyć jako pomieszczenia biblioteki, świetlicy czy nawet na inne potrzeby. Jako Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu rozmawiałem już o tym z Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Wielkiej i wiem, że takie rozwiązanie byłoby krokiem w dobrym kierunku, aż do czasu powstania i ukończenia rozbudowy szkoły – zaapelował radny Ślesiński.
Nie ma takiej możliwości

Na apel radnego, 12 marca, odpowiedział wójt gminy Nowa Wieś Wielka Zbigniew Wiśniewski. Niestety jest ona negatywna. – W obecnym stanie rzeczy nie ma możliwości ustawienia obiektów modułowych przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Wielkiej. Należy wyjaśnić, że sama budowa szkół kontenerowych nie jest tanim rozwiązaniem i wiąże się z dodatkowymi kosztami, zarówno inwestycyjnymi, jak i eksploatacyjnymi. Średni koszt budowy 1 m kw. takiej szkoły wynosi od 6 do 8 tys. zł Oprócz samej konstrukcji należy uwzględnić również koszty infrastruktury, ogrzewania, wyposażenia oraz bieżącej konserwacji – wskazał wójt.

To nie wszystko. – Największym wyzwaniem w realizacji tego typu inwestycji w naszej gminie pozostaje jednak dostępność odpowiedniego terenu. Jesteśmy świadomi tego problemu i pracujemy nad możliwym rozwiązaniami, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do nauki. Rozwiązaniem tego istotnego problemu jest rozbudowa szkoły w NowejWsi Wielkiej o dodatkowe sale lekcyjne oraz przebudowa zaplecza kuchennego – przedstawił obiektywne trudności wójt.

Priorytetem jest hala sportowa
Wójt Wiśniewski wskazał również, że: – Obecnie na ukończeniu jest projekt budowy nowej hali sportowej w Nowej Wsi Wielkiej. Po rozpoczęciu prac związanych z jej budową przystąpimy do prac projektowych dotyczących rozbudowy szkoły. Będzie to kluczowy krok w realizacji tej ważnej inwestycji, która znacząco wpłynie na poprawę warunków edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w naszej gminie.

Dlatego wójt podkreślił, iż: – Odpowiedzią na problemy związane z ograniczoną wielkością bazy tej placówki tak jak wyżej wskazałem jest przyjęcie, jako priorytetowej inwestycji w naszej Gminie, budowy przy niej hali sportowej wraz z łącznikiem. Ich dalsza realizacja wymaga zarezerwowania miejsca pod plac budowy nowej sali. Tym miejscem będzie część boiska szkoły.

Wójt poinformował również że: – Wprawdzie szkoła nie prowadzi zajęć dla wszystkich oddziałów od godziny 8.00, ale rozpoczynanie ich około godziny 11.00 jest zjawiskiem powszechnie występującym i nie jest równoznaczne z dwuzmianowością. Dowóz i odwóz dzieci dojeżdżających odbywa się w godzinach, w których zaczynają i kończą zajęcia lekcyjne uczniowie klas starszych, a obiady wydawane są w porze obiadowej - nie ma w tych obszarach opóźnień. Wykorzystywanie sal do nauki przez kolejne oddziały z poziomu nauczania początkowego to racjonalne wykorzystanie bazy przez uczniów wchodzących w skład kilkunastoosobowych zespołów klasowych – ocenił wójt Wiśniewski.

Nie ma pieniędzy...
Na koniec nowowiejski włodarz przedstawił koronny argument. – Ponadto w budżecie gminy nie ma środków umożliwiających podjęcie inicjatywy budowy pomieszczeń modułowych. Środki z budżetu gminy przeznaczane na dofinansowanie zadań oświatowych są na bardzo wysokim poziomie, a budowa sali gimnastycznej z łącznikiem to nie tylko koszt kilkunastu milionów złotych, ale i znaczące powiększenie bazy placówki umożliwiające skrócenie czasu realizacji codziennych zajęć szkolnych – podkreślił wójt Wiśniewski.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)