Dziś mamy 29 kwietnia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:
14 marca 2025

Cyberoszustwa inwestycyjne. Oszustwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

W dobie dynamicznego rozwoju #technologii - sztucznej inteligencji (AI) coraz więcej obszarów życia zostaje zrewolucjonizowanych przez innowacyjne narzędzia i systemy. AI znajduje zastosowanie w medycynie, przemyśle, edukacji czy rozrywce, oferując nowe możliwości. Wraz z popularnością i dostępnością tej technologii, pojawiają się także nowe zagrożenia w tym oszustwa na tzw. inwestycję.

Cyberoszuści wymyślają nowe sposoby, by ich działania były skuteczne. Ich celem jest m.in. nakłonienie osoby, którą chcą oszukać do wykonywania przelewów na należące do nich rachunki. Schematy swoich działań oszuści dostosowują do aktualnych trendów oraz sytuacji panującej w kraju i na świecie. Tworzą nowe scenariusze ataków, a także modyfikują te, którymi posługiwali się wcześniej. Jednak u podstaw każdej akcji cyberoszustów, leży ten sam cel - wyłudzenie środków finansowych.

Przestępcy przyciągają uwagę użytkowników, zarówno oprawą graficzną umieszczanych reklam w mediach społecznościowych, jak też ofertą bardzo wysokich zysków bez ryzyka utraty środków finansowych. Sam ten fakt powinien wzbudzić nasze podejrzenie bo naturalnym jest, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Często do tego rodzaju oszustw wykorzystywane są deepfake, czyli zmanipulowane przez AI nagrania albo zdjęcia, wykorzystujące wizerunek, a nawet głos znanych osób oraz instytucji państwowych, w celu uwiarygodnienia swojej reklamy.

Policja wychodzi naprzeciw tym zagrożeniom realizując wraz Telewizją Puls oraz Fundacją „Pod Dębem” ogólnopolską kampanię społeczną #ZnamTeNumery, która rozpoczęła się w październiku 2023 roku, łącząc ogromne zasięgi z autorytetem, doświadczeniem i codzienną pracą polskiej Policji.

Tym samym w kolejnej odsłonie kampanii pod hasłem „Emerytura na maxa”, która opierała się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) organizatorzy kampanii odgrywali zarówno rolę internetowego oszusta, jak i edukatora. W ten niestandardowy sposób uświadamiając, jak zaawansowane są możliwości sztucznej inteligencji i ostrzegając przed związanymi z nią potencjalnymi zagrożeniami. Emerytura na maxa to kontrolowany, wygenerowany prawie w pełni przez sztuczną inteligencję scam. Wideo miało na celu promowanie fałszywej oferty, podobnej do tych, na które często można „złapać się” w Internecie. W tym przypadku wykorzystano wizerunek znanego aktora Henryka Gołębiewskiego zachęcając do łatwego i szybkiego zysku.

Pierwszy etap Emerytury na maxa był prowokacją polegająca na emisji w mediach grafiki i wideo ze scamem. Wszystkie osoby, które były zainteresowane ofertą, faktycznie mogły wejść na stronę tego produktu. W praktyce po wejściu na stronę www.emeryturanamaxa.pl użytkownicy automatycznie byli przekierowywani na stronę kampanii #ZnamTeNumery, gdzie zamiast kradzieży tożsamości czy pieniędzy, otrzymywali informację, która może im pomóc uniknąć podobnych pułapek w przyszłości.

Problem oszustw na tzw. inwestycję jest jednym z działań profilaktycznych, które są ukierunkowane na podnoszenie świadomości nas wszystkich, a jednocześnie jest on dotkliwy materialnie dla swoich ofiar. Rozwój nowoczesnej technologii, która w znacznym stopniu ułatwia nam codzienne życie niesie za sobą również zagrożenia, tym bardziej pamiętajmy, że zdrowy rozsądek to najlepsza metoda na przestępców internetowych.

materiał: KMP Bydgoszcz / (Biuro Prewencji KGP / kc)

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)