Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:
25 lipca 2023

Czy kamery poprawią bezpieczeństwo? Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie

Mieszkańcy Osówca nie czują się bezpiecznie i dlatego# zaapelowali o zainstalowanie monitoringu. Na ten cel nie zaplanowano jednak pieniędzy w budżecie samorządu Sicienka.

Podczas sesji Rady Gminy Sicienka, radna Ewa Kundzicz – Golla na prośbę mieszkańców Osówca zwróciła się o zamontowanie kamery zewnętrznej na wjeździe na tzw. „Osiedle Witaminka”, tj. ul. Poziomkowej, Malinowej i Jagodowej. – Ostatnio zdarzały się tam incydenty, pojawia się dużo obcych osób – poinformowała radna.

Wójt gminy Sicienko Piotr Chudzyński zwrócił uwagę, że takich miejsc w gminie jest pewnie dużo więcej. – Należy wszystkich traktować równo i albo zamontować wszędzie takie kamery albo wcale. Komendant Komisariatu Policji w Koronowie wcześniej wspominał, że incydenty należy zgłaszać i będą one sprawdzane – podkreślił wójt Chudzyński.

Włodarz Sicienka wyjaśnił sprawę monitoringu. – To właściciele posesji mogą na nich instalować sprzęt podnoszący bezpieczeństwo. Nie jest to jednak prosta rzecz, gdyż należy brać pod uwagę ochronę danych osobowych, przede wszystkim wizerunku. W budżecie nie ma też środków na ten cel – poinformował wójt.

W Teresinie monitorowano plac zabaw...
Radny Ryszard Treliński poinformował, że niegdyś Sołectwo Teresin założyło kamery przed Świetlicą Wiejską. Miały one być też skierowane na plac zabaw, gdyż urządzenia są dewastowane. – Niedawno jakiś pojazd cofając dokonał zniszczeń, a nie można tego sprawdzić, gdyż teren placu zabaw jest na nagraniu zacieniony. Intencją mieszkańców był właśnie stały monitoring placu zabaw – podkreślił radny.

Sekretarz Gminy Agnieszka Czarnolewska zwróciła uwagę, że na wprowadzenie monitoringu na drodze konieczna jest zgoda zarządcy drogi. Prywatna osoba, czy sołectwo nie może monitorować przestrzeni publicznej. – Kamera i monitoring na świetlicy w Teresinie jest w administrowaniu Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku i tam należy zgłaszać uwagi – wskazała sekretarz Czarnolewska. Sekretarz zwróciła uwagę, że kamery na prywatnych posesjach nie mogą obejmować dróg i przestrzeni publicznej. Natomiast nagrań z monitoringu na drodze, czy przy świetlicy, używa się tylko, gdy naruszone są przepisy prawa, na żądanie organów ścigania. – Nie można samemu oglądać takiego monitoringu! – podkreśliła sekretarz.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Norris , w dniu 05-08-2023 11:41:21 napisał:

    Napewno są bezpieczne. Ale jeśli znajdę z Dąbrówki tych złodzieji to nogi mają od razu na dzień dobry połamane i skończy się monotonna kradzież.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wzrost płacy minimalnej w dwóch etapach. Ile wyniesie podwyżka?

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)