Dziś mamy 17 lipca 2024, środa, imieniny obchodzą:
25 lipca 2023

Czy kamery poprawią bezpieczeństwo? Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie

Mieszkańcy Osówca nie czują się bezpiecznie i dlatego# zaapelowali o zainstalowanie monitoringu. Na ten cel nie zaplanowano jednak pieniędzy w budżecie samorządu Sicienka.

Podczas sesji Rady Gminy Sicienka, radna Ewa Kundzicz – Golla na prośbę mieszkańców Osówca zwróciła się o zamontowanie kamery zewnętrznej na wjeździe na tzw. „Osiedle Witaminka”, tj. ul. Poziomkowej, Malinowej i Jagodowej. – Ostatnio zdarzały się tam incydenty, pojawia się dużo obcych osób – poinformowała radna.

Wójt gminy Sicienko Piotr Chudzyński zwrócił uwagę, że takich miejsc w gminie jest pewnie dużo więcej. – Należy wszystkich traktować równo i albo zamontować wszędzie takie kamery albo wcale. Komendant Komisariatu Policji w Koronowie wcześniej wspominał, że incydenty należy zgłaszać i będą one sprawdzane – podkreślił wójt Chudzyński.

Włodarz Sicienka wyjaśnił sprawę monitoringu. – To właściciele posesji mogą na nich instalować sprzęt podnoszący bezpieczeństwo. Nie jest to jednak prosta rzecz, gdyż należy brać pod uwagę ochronę danych osobowych, przede wszystkim wizerunku. W budżecie nie ma też środków na ten cel – poinformował wójt.

W Teresinie monitorowano plac zabaw...
Radny Ryszard Treliński poinformował, że niegdyś Sołectwo Teresin założyło kamery przed Świetlicą Wiejską. Miały one być też skierowane na plac zabaw, gdyż urządzenia są dewastowane. – Niedawno jakiś pojazd cofając dokonał zniszczeń, a nie można tego sprawdzić, gdyż teren placu zabaw jest na nagraniu zacieniony. Intencją mieszkańców był właśnie stały monitoring placu zabaw – podkreślił radny.

Sekretarz Gminy Agnieszka Czarnolewska zwróciła uwagę, że na wprowadzenie monitoringu na drodze konieczna jest zgoda zarządcy drogi. Prywatna osoba, czy sołectwo nie może monitorować przestrzeni publicznej. – Kamera i monitoring na świetlicy w Teresinie jest w administrowaniu Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku i tam należy zgłaszać uwagi – wskazała sekretarz Czarnolewska. Sekretarz zwróciła uwagę, że kamery na prywatnych posesjach nie mogą obejmować dróg i przestrzeni publicznej. Natomiast nagrań z monitoringu na drodze, czy przy świetlicy, używa się tylko, gdy naruszone są przepisy prawa, na żądanie organów ścigania. – Nie można samemu oglądać takiego monitoringu! – podkreśliła sekretarz.

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Norris , w dniu 05-08-2023 11:41:21 napisał:

    Napewno są bezpieczne. Ale jeśli znajdę z Dąbrówki tych złodzieji to nogi mają od razu na dzień dobry połamane i skończy się monotonna kradzież.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z okolicy... Historia z XVI wieku

Mieszkając w mieście położonym nad rzeką przywykliśmy do nadwiślańskiego# krajobrazu. Niewielu z nas zapewne wie, iż krajobraz ten jest typowy dla dawnych terenów zalewowych, które zostały przekształcone ręką człowieka.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)