Nieuregulowane kwestie prawne. I co jeszcze?
Dzika plaża na Pieczyskach?

Może dojść do sytuacji, że na Pieczyskach nie będzie już obiektu jaki od lat funkcjonuje w okresie letnim. Chodzi o plażę z kąpieliskiem.
Kąpielisko w Samociążku może podzielić los tego w Samociążku. Tam gmina mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie utworzyła kąpieliska i przez cały sezon funkcjonowało na dziko. A wiąże się to z kosztami. Jak pisaliśmy przed sezonem, ustawodawca wymusił organizowanie miejsc wypoczynku nad woda w sposób profesjonalny z zapleczem sanitarnym, infrastrukturą – parkingami, ścieżkami itp. A także z ratownikami wodnymi. A to kosztuje. Jednocześnie zlikwidował tak zwane miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. To były właśnie wszystkie te plaże i tradycyjne miejsca do kąpania, które nie spełniają nowych norm dla kąpieliska. Owszem mogą one funkcjonować ale nie dłużej niż 30 dni w roku.
W dużej gminie jaką jest Koronowo funkcjonowało tylko jedno kąpielisko – właśnie w Pieczyskach. Okazuje się, że od przyszłego roku mogą być z tym poważne problemy.
Otóż od tego roku wydawane są nowe pozwolenia wodno-prawne dla m.in. organizowania miejsc wypoczynku i wodnej rekreacji. Jednym z wymogów jest uzyskanie akceptacji dla stworzenia takiego miejsca od właściciela wód i gruntów, na których znajduje się np. kąpielisko. Okazuje się, że w przypadku Zalewu Koronowskiego, ustalenie właściciela nie jest takie proste. W latach 60-tych zalew budowało przedsiębiorstwo Elektrownie Wodne w Samociążku w Budowie. A potem obiekt przejmowały zakłady energetyczne. Formalnie do tego roku gmina powinna złożyć wniosek do Wody Polskie o uzgodnienie kąpieliska już z „kwitem” od zarządzającego/właściciela terenu zalanego wodą czyli Zalewu Koronowskiego. Co się stanie z plażą w przypadku gdy nie uda się załatwić formalności?
- Po pierwszych doniesieniach medialnych w sprawie kąpieliska złożyłem zapytania na sesji rady miejskiej. Pan burmistrz nie był jednak łaskaw na nie odpowiedzieć. Gdy ponowiłem na piśmie pytania, po ponagleniach otrzymałem coś co trudno nazwać odpowiedzią – mówi nam radny Patryk Mikołajewski.
Ni mniej ni więcej, radny Mikołajewski chciał wiedzieć, do kogo należy teren Zalewu Koronowskiego? Kto płaci podatek od nieruchomości za zalew? Jaka jest wysokość oraz wpływy z podatków za teren zalewu przez ostatnie 12 lat? W odpowiedzi na pierwsze pytanie burmistrz Stanisław Gliszczyński odpisał: ewidencja gruntów i budynków jest jawna i jest udostępniana przez Starostwo Powiatowe. - W zakresie odpowiedzi „kto płaci podatek za zalew Koronowski", organ podatkowy nie może udzielić żadnej odpowiedzi, gdyż na mocy art. 293 ustawy Ordynacja podatkowa indywidualne dane zawarte w deklaracjach oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników, akta postępowania podatkowego objęte są tajemnicą skarbową – czytamy dalej. - W stosunku do pytania „Jaka jest wysokość oraz wpływy z podatku za Zalew Koronowski przez ostatnie 12 lat" proszę o wykazanie w jakim zakresie pozyskanie tej informacji jest zasadne dla interesu publicznego zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1330) – „odpowiada” burmistrz Gliszczyński. – Mam poważne wątpliwości, czy pan burmistrz orientuje się w ogóle w sprawach o które pytam. Nie wykluczam sytuacji, że gmina zaniedbała kwestie własności i nie dziwiłbym się, gdyby się okazało, że nie otrzymujemy podatku z tytułu wód zalewu koronowskiego. Choć może i nawet lepiej, bo przy tej gospodarce finansów jaką mamy w gminie, zostałyby one po prostu – jak to się popularnie mówi - przejedzone – komentuje radny Mikołajewski.
Warto w tym miejscu przypomnieć pewien fakt. Kilka lat temu rada powiatu bydgoskiego uchwałą wyznaczyła tor dla skuterów wodnych. Ale samego toru nie ma. Powód? Właśnie brak uzgodnienia z właścicielem akwenu, gdyż nie ma od kogo uzyskać pozwolenia na mocowanie bojek.
Czytaj również
- XIII Sesja Rady Gminy Sicienko. Głos zabrałko kilku gości
- Utalentowana i pełna pasji tancerka. Spotkanie z Wiktorią Żabką
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
- Święcenie pokarmów wielkanocnych. Wierni kultywują piękną tradycję
- Samorząd Przyjazny KGW. Gmina Koronowo laureatem plebiscytu
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!