Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:
29 sierpnia 2023

Gminne dożynki za nami. Wręczono odznaczenia, wyróżnieni i medale

fot. UM Koronowo

fot. UM Koronowo

W niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. w Koronowie odbyły się Dożynki Gminne.

Obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą w bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie, koncelebrowaną przez ks. Proboszcza Ryszarda Hirsza, podczas której nastąpiło poświęcenie chlebów przygotowanych przez delegacje dożynkowe.

Zaszczytne funkcje tegorocznych Starostów Dożynek pełnili p. Dorota Runka z Lucimia oraz p. Roman Górski z Gościeradza.

Po mszy, korowód prowadzony przez poczty sztandarowe, starostów dożynkowych na bryczce powożonej przez prezesa seniora Klubu Jeździeckiego Deresz Józefa Szewsa z przepięknym wieńcem dożynkowym przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tryszczynie, delegacjami sołectw z chlebami i bukietami konkursowymi oraz gośćmi, przeszedł na plac przy ulicy Klasztornej.

Kotyliony przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Więzowna. Konferansjerzy: Daria Kosmala - Szulc oraz Zenon Rydelski prowadzili dalszą część uroczystości.

Oficjalną część dożynek rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego przez uczestników, którym towarzyszył zespół ORION działający przy sekcji gitarowej MGOK Koronowo.

Starostowie Dożynek przekazali Burmistrzowi Koronowa, Zastępcom Burmistrza, Sekretarzowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Koronowie poświęcony podczas mszy świętej chleb, by podzielić się z mieszkańcami i gośćmi.

Podziękowania, słowa uznania i życzenia przekazał w swoim wystąpieniu Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski.

Swoją obecnością zaszczycili m.in. Poseł na Sejm RP Jan Szopiński, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski, Przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego Piotr Kozłowski.

Życzenia z okazji dożynek przesłali też: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Józef Łyczak, Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Wójt Gminy Białe Błota Dariusz Fundator, Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy Henryk Sobczak.

Dożynki były także okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień, medali, podziękowań …

Odznakę Honorową „Zasłużony dla rolnictwa”, na wniosek Burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego otrzymali: p. Dorota Runka z Lucimia, p. Władysław Glonek z Wilcza oraz p. Władysław Partatus z Wierzchucina Królewskiego.

Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył medalem Pro Patria następujące osoby: p. Alojzego Jankowskiego, p. Klarę Grąbińską, p. Henrykę Zadworną, p. Seweryna Krumrych, p. Irenę Kuroczycką, p. Kazimierza Zmudziejewskiego, p. Stefana Pawłowskiego, p. Zbigniewa Iwickiego.

Stowarzyszenie Towarzystwo Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo odznaczyło Złotym Krzyżem Honorowym Towarzystwa Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej następujące osoby: p. Stefanię Zywert, p. Katarzynę Białobrzeską, p. Ewę Szumigałę, p. Bogusława Sottka.

Podziękowania trafiły również do rolników, którzy przekazują swoją wiedzę i doświadczenie z pokolenia na pokolenie. Burmistrz Koronowa wyróżnił Państwa: Krystynę i Witolda Szufrajda z Tryszczyna, Ewę i Wacława Goś z Gościeradza, Krystynę i Janusza Skotnickich z Gogolinka, Czesławę i Kazimierza Kołodziejczak z Witoldowa, Ewę i Ryszarda Radzińskich z Gogolina, Barbarę i Wiesława Kazimierczak z Nowego Dworu, Wiesławę i Michała Maciejewskich z Wilcza, Otylię i Jana Olszewskich z Wierzchucina Królewskiego, Hannę i Adama Kucińskich ze Starego Jasińca, Zofię i Karola Przeor z Popielewa, Urszulę i Pawła Piotrowskich z Wtelna, Wiesławę i Wojciecha Latos z Lucimia, Eugenię i Czesława Januszewskich z Lucimia oraz Panią Aldonę Rakowską z Buszkowa.

Podczas dożynek ogłoszono wyniki konkursu na Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim na szczeblu gminnym. I miejsce zajął ogród p. Jacka Mileckiego z Koronowa, który reprezentował naszą gminę w finale powiatowym. II miejsce zajął ogród p. Jolanty Lewandowskiej z Nowego Jasińca. Nagrody dla laureatów – vouchery do wykorzystania w kwiatykoronowo.pl ufundował Remondis Bydgoszcz S.A., który podczas wydarzenia przygotował także stoisko m.in. z warsztatami dla najmłodszych.

Po raz pierwszy odbył się także konkurs pn. „Bukiet dla Koronowa”, w którym udział wzięło 20 sołectw. Komisja konkursowa, po ocenie wszystkich bukietów wyróżniła następujące sołectwa: Sitowiec - I miejsce, Osiek - II miejsce, Skarbiewo - III miejsce, Salno i Bytkowice - wyróżnienia. Nagrody - vouchery do wykorzystania w Gminnej Spółdzielni Koronowo ufundowali: Bank Spółdzielczy w Koronowie, Burmistrz Koronowa i Gminna Spółdzielnia Koronowo.

Część artystyczna i rozrywkowa to: występ zespołu ORION działającego przy sekcji gitarowej MGOK Koronowo, koncert zespołu MEJK, recital Sławomira Doraczyńskiego, występ zespołu „Wesołe Gospodynie”, koncert kapeli „Koronowiacy”.

Na zakończenie zaplanowano zabawę taneczną prowadzoną przez DJ-a Wojciecha Kasprowicza pod nazwą „Fiesta Music”, która niestety została przerwana z powodu deszczu.

Podczas wydarzenia nie zabrakło wystawców i różnych stoisk w tym Kół Gospodyń Wiejskich z Mąkowarska, Okola oraz Wierzchucina Królewskiego oferujących pyszne jedzenie, strefy zabaw z warsztatami prowadzonymi przez MGOK z „baloniarkami”, dmuchańców. Wśród wystawców byli także m.in.: Bank Spółdzielczy w Koronowie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Bydgoszcz, Nadleśnictwo Różanna, Urząd Miejski w Koronowie z gościnnym udziałem Pani Anny Reich - autorką książek o żołnierzach i cywilach „Wysiedlona” i „Odwaga”, Komisariat Policji w Koronowie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Bydgoszcz, Remondis Bydgoszcz S.A., Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy.

Organizatorami wydarzenia byli: Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie, Burmistrz Koronowa, Urząd Miejski w Koronowie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc Wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia rolnikom, instytucjom, firmom, wystawcom, pocztom sztandarowym, delegacjom sołeckim oraz mieszkańcom gminy. KGW Więzowno za przygotowanie kotylionów oraz Sołectwu Tryszczyn i KGW za przepiękny wieniec dożynkowy.

Wsparcia udzielili m.in.: Miejsko – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koronowie, Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie, Gospodarstwo Rolne i Sadownicze Wojciech Klimkiewicz, ZGKiM Sp. z o.o. w Koronowie, Ochotnicze Straże Pożarne, Gminna Spółdzielnia Koronowo, Klub Jeździecki „Deresz”, firma BioVEGE Sp. z o.o., Restauracja „Diabelski Młyn”, Panowie: Michał Małaczyński, Marian Bociek, firma kwiatykoronowo.pl, Agencja Reklamowa Studio Mardo, firmy: „Event Sound" i „Kozak System”, Agencja Ochrony „Bagniewski”, Ratownictwo Medyczne „AUXILIUM” Damian Dębecki, Bar „U Emilki”, Centrum Handlowo - Usługowe „Caritas”.

Wszystkim dziękujemy za przybycie na Dożynki Gminy Koronowo!

Materiał: UM w Koronowie

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wzrost płacy minimalnej w dwóch etapach. Ile wyniesie podwyżka?

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)