Metody działania oszustów. Jak się przed tym bronić?

fot. KPP Nakło
Ofiarami cyberprzestępców nie są tylko seniorzy. Na #ataki oszustów są narażone również osoby młodsze. Oto kilka podstawowych metod działania przestępców, które wykorzystują przeciwko młodszemu pokoleniu.
Wydawać by się mogło, że najbardziej narażeni na ataki cyberprzestępców, chcących dorobić się oszukując innych, są osoby starsze. Każdy słyszał o metodach oszustw „na wnuczka” czy, „na policjanta”. Dlatego warto porozmawiać z seniorami w swojej okolicy, aby przestrzec ich przed oszustami. Jednakże w równym stopniu „na celowniku” przestępców znajdują się osoby młodsze. Malwersanci stosują po prostu inne metody, aby zmanipulować niczego nieświadome ofiary. Oszustwo metodą na blika, pracownika banku czy inwestycje w kryptowaluty to tylko niektóre ze sposobów jakie stosują bandyci. Warto przyjrzeć się sposobom ich działania, aby uchronić się przed stratą oszczędności życia.
Oszustwo na pracownika banku
W tej metodzie przestępca nawiązuje kontakt z ofiarą i podaje się za pracownika banku, aby uzyskać dane takie jak login, hasło, numer PESEL, dane karty płatniczej czy numer dowodu osobistego. Oszust najczęściej kontaktuje się z ofiarą telefoniczne. Może również wysyłać wiadomości e-mail lub SMS. Należy uważać, ponieważ cyberprzestępca potrafi ukryć swój numer telefonu i na wyświetlaczu ofiary może wyświetlić się nazwa banku czy numer na infolinię danej placówki. Przestępca informuje, że na koncie miała miejsce podejrzana transakcja, albo że zaciągnięta została pożyczka. Następnie w celu weryfikacji tożsamości prosi o podanie różnych danych między innymi imienia, nazwiska, numeru PESEL czy loginu i hasła do aplikacji banku. Ponadto może zachęcać do zainstalowania na telefonie oprogramowania, które rzekomo służyć ma ochronie, a tak naprawdę jest to wirus pozwalający przejąć kontrolę nad telefonem ofiary. Wyłudzacz może również wymagać podania kodów SMS otrzymywanych przez ofiarę na telefon, które to są danymi do autoryzacji transakcji bankowych. Innym sposobem działania jest proszenie rozmówcy o przelanie środków na „bezpieczne” czy „techniczne” konto, które służyć ma ochronie pieniędzy. Tak naprawdę jest to konto, do którego dostęp ma malwersant. Wszystkiemu towarzyszy otoczka nagłej sytuacji i presji czasu.
Najprostszym sposobem weryfikacji jest poproszenie rozmówcy o imię oraz nazwisko a następnie rozłączenie się i kontakt z oficjalną infolinią banku, albo natychmiastowe zakończenie rozmowy w momencie kiedy wydaje się ona podejrzana. Warto pamiętać o kilu zasadach:
- nikomu nie należy udostępniać danych karty płatniczej ani danych logowania,
- nie instalować żadnych aplikacji, o które proszę nas rozmówcy,
- nie wpłacać pieniędzy na „bezpieczny rachunek”. Twój rachunek jest po to aby Twoje środki były bezpiecznie i nie ma konieczności nigdzie ich przerzucać,
- nie wchodź w żadne linki czy strony, które wysyłają Ci rozmówcy nawet jeśli podają się za pracownika banku.
Oszustwo na kryptowaluty
Oszustwa na kryptowaluty to nieuczciwe działania, mające na celu wyłudzenie pieniędzy od osób inwestujących w cyfrowe aktywa. Działania przestępców mogą przybierać różne formy. Jedną z bardziej popularnych jest tworzenie fałszywych atrakcyjnych stron zachęcających do inwestowania. Wyłudzacze, którzy działają w ten sposób oferują szybkie i duże możliwości zysku. Ofiara inwestuje najpierw niewielką ilość środków i dostaje zaskakująco wysoki zwrot. Oszuści perfidnie wykorzystują chęć zarobku i po kilku udanych inwestycjach, gdzie ofiara zarobiła pieniądze, namawiana jest ona do wpłacenia większą ilość gotówki. Wtedy kontakt z przestępcami się urywa, a strona często staje się nieaktywna.
Jak się przed tym bronić?
-Jeśli oferta inwestycyjna jest zbyt atrakcyjna prawdopodobnie jest to próba oszustwa, -Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny. Gdy ktoś gwarantuje Ci szybki i pewny zysk uważaj. Każda taka obietnica powinna wzmóc czujność, -Jeśli chcesz zainwestować w kryptowaluty dokładnie zapoznaj się z tą formą inwestycji. Dokładnie przeanalizuj plusy i minusy takiego działania. Dokładnie weryfikuj wszystkie dostępne możliwości, aby nie paść ofiara cyberprzestępców.
Oszustwo na Blika
Oszustwo metodą na Blika polega na tym, że przestępcy, którzy wcześniej włamali się na konta społecznościowe naszych znajomych, podszywając się pod nich, proszą nas o przelanie pieniędzy, których pilnie potrzebują. Ofiara proszona jest o wysłanie 6-cyfrowego kodu BLIK i zaakceptowanie transakcji w aplikacji mobilnej banku.
Jak się przed tym bronić?
-jeśli, któryś z twoich znajomych nagle poprosi Cię o pieniądze najlepiej zweryfikować jego tożsamość np. dzwoniąc do niego, -aplikacja BLIK działa w taki sposób, że nawet po wysłaniu kodu musimy w aplikacji mobilnej zaakceptować płatność. Zawsze zwracaj uwagę, czy kwota tam podana jest tą samą, o którą prosił Cię znajomy. Nie potwierdzaj mechanicznie przelewu, -jeśli masz podejrzenia, że ktoś włamał się na twoje konto w mediach społecznościowych, ostrzeż o tym rodzinę i znajomych, aby nie reagowali na wiadomości od Ciebie
Błędem jest myślenie, że na ataki cyberprzestępców narażone są głównie osoby starsze. Coraz częściej są to młodzi ludzie, którzy nie mają świadomości na jakie próby oszustwa są narażeni. Warto o tym rozmawiać, aby jak najwięcej osób wiedziało w jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji.
Materiał: mł. asp. Kamil Smoliński / Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Areszt za usiłowanie zabójstwa. Kilkukrotne dźgnął nożem dwie osoby
- Kierowcę oślepiło słońce. Doprowadził do kolizji trzech pojazdów
- Pożar renault. Spaliła się komora silnika oraz wnętrze pojazdu
- Zderzenie dwóch osobówek. Jedna osoba zabrana do szpitala
- Pożar samochodu dostawczego. Doszło do samozapłonu na S10
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!