Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:
15 września 2023

Narodowe czytanie w parku. Uczestnicy poczuli klimat tamtej epoki

fot. pow.

fot. pow.

W słoneczne piątkowe przedpołudnie# (08.09.2023r.) w malowniczej scenerii parku przy zabytkowym budynku Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku zebrali się miłośnicy twórczości Elizy Orzeszkowej. Była to już 12.odsłona akcji Narodowego Czytania organizowanego przez Prezydenta RP od 2012 roku.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sicienku z opiekunami oraz zaprzyjaźnieni z Biblioteką mieszkańcy naszej gminy.

W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

„Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Do czytania zaproszono Radną Powiatu Bydgoskiego Panią Annę Cetnarowską, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sicienku Panią Justynę Nowakowską oraz pracowników GCKiB w Sicienku: Zofię Cyrulewską, Annę Piasecką i Marikę Lutomską.

Stroje historyczne, w które ubrane były czytające lekturę panie, przeniosły zebranych w klimat tamtej epoki.

Wyjątkową pamiątkę stanowiła okolicznościowa pieczęć, którą każdy uczestnik spotkania mógł odcisnąć w swoim egzemplarzu epopei.

Schłodzona lemoniada z dodatkiem ziół ugasiła pragnienie zgromadzonych gości. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na kolejną edycję Narodowego Czytania. Do zobaczenia za rok!

Materiał: GCK Biblioteka Sicienko

Oceń artykuł: 37 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)