Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:
15 września 2023

Narodowe czytanie w parku. Uczestnicy poczuli klimat tamtej epoki

fot. pow.

fot. pow.

W słoneczne piątkowe przedpołudnie# (08.09.2023r.) w malowniczej scenerii parku przy zabytkowym budynku Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku zebrali się miłośnicy twórczości Elizy Orzeszkowej. Była to już 12.odsłona akcji Narodowego Czytania organizowanego przez Prezydenta RP od 2012 roku.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sicienku z opiekunami oraz zaprzyjaźnieni z Biblioteką mieszkańcy naszej gminy.

W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

„Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Do czytania zaproszono Radną Powiatu Bydgoskiego Panią Annę Cetnarowską, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sicienku Panią Justynę Nowakowską oraz pracowników GCKiB w Sicienku: Zofię Cyrulewską, Annę Piasecką i Marikę Lutomską.

Stroje historyczne, w które ubrane były czytające lekturę panie, przeniosły zebranych w klimat tamtej epoki.

Wyjątkową pamiątkę stanowiła okolicznościowa pieczęć, którą każdy uczestnik spotkania mógł odcisnąć w swoim egzemplarzu epopei.

Schłodzona lemoniada z dodatkiem ziół ugasiła pragnienie zgromadzonych gości. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na kolejną edycję Narodowego Czytania. Do zobaczenia za rok!

Materiał: GCK Biblioteka Sicienko

Oceń artykuł: 15 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z okolicy... Historia z XVI wieku

Mieszkając w mieście położonym nad rzeką przywykliśmy do nadwiślańskiego# krajobrazu. Niewielu z nas zapewne wie, iż krajobraz ten jest typowy dla dawnych terenów zalewowych, które zostały przekształcone ręką człowieka.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)