Dziś mamy 17 lipca 2024, środa, imieniny obchodzą:
08 listopada 2023

Obraz nie będzie transmitowany. Nie można dopuścić do identyfikacji osób

fot. freepik

fot. freepik

Samorząd Osielska nie będzie udostępniał obrazu on-line z kamer przed Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Żołędowie, gdyż jest to niezgodne z prawem.

Na jednej z sesji osielski radny Paweł Kamiński ponowił swój wniosek o instalację kamery on-line monitorującej kolejkę na PSZOK-u w Żołędowie. – Rozwiązanie zyskuje w kraju na popularności, a w naszej gminie, także sprawdziłoby się doskonale, gdyż dojazd do PSZOK z większości miejsc naszego terenu zajmuje 10-15 minut – podkreślił radny Kamiński.

Wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski rozwiał nadzieje radnego Kamińskiego. – W nawiązaniu do odpowiedzi udzielonej Panu 11 lipca 2022 r. ponownie wyjaśniam, że jest niedopuszczalne udostępnianie on-line obrazu z kamer, który umożliwiałby jakąkolwiek identyfikację osoby oczekującej w kolejce do PSZOK. Podał Pan w ubiegłym roku link m.in. do informacji o PSZOK w Gminie Psary, na którym jest monitoring, ale jak wynika z zamieszczonej na tej stronie informacji: „w dalszym ciągu mamy do czynienia z podrzucaniem śmieci i pozostawianiem ich przy bramie wjazdowej do PSZOK, w czasie gdy punkt jest nieczynny. Ogromne ilości zalegających odpadów nie są widokiem ani przyjemnym, ani estetycznym. Dlatego właśnie zdecydowano się na zainstalowanie w tym miejscu systemu monitoringu. W sytuacjach gdy kamery zarejestrują kolejne przypadki zaśmiecania terenu, sprawy będą kierowane na policję”. Jak z powyższego wynika, monitoring w gminie Psary nie służy celowi, o który Pan wnosi. W pozostałych podanych przez Pana przypadkach „monitoring” odcinka drogi i wjazdu do PSZOK udostępniają on-line, na własną odpowiedzialność podmioty prywatne prowadzące PSZOK, a nie gminy – wyjaśnił wójt Sypniewski.

Osielski włodarz powołał się na przepisy prawa. – Na podstawie art. 9a ustawy o samorządzie gminnym: „Gmina w celu zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej może stosować środki techniczne umożliwiające rejestrację obrazu (monitoring) w obszarze przestrzeni publicznej, za zgodą zarządzającego tym obszarem lub podmiotu posiadającego tytuł prawny do tego obszaru lub na terenie nieruchomości i w obiektach budowlanych stanowiących mienie gminy lub jednostek organizacyjnych gminy, a także na terenie wokół takich nieruchomości i obiektów budowlanych, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli lub ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej” – podkreślił wójt Sypniewski.

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z okolicy... Historia z XVI wieku

Mieszkając w mieście położonym nad rzeką przywykliśmy do nadwiślańskiego# krajobrazu. Niewielu z nas zapewne wie, iż krajobraz ten jest typowy dla dawnych terenów zalewowych, które zostały przekształcone ręką człowieka.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)