Dziś mamy 29 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
27 listopada 2023

Od nowego roku mieszkańców czeka podwyżka. Będzie drożej za śmieci!

fot. archiwum

fot. archiwum

Od 1 stycznia 2024 r. mieszkańcy gminy Sicienko będą płacić więcej za odpady komunalne.

Samorząd Sicienka rozstrzygnął przetarg nieograniczony na zadanie pn.: „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Sicienko i z punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) w Wojnowie w latach 2024 - 2025” ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „Corimp” z Bydgoszczy. Spółka zaproponowała kwotę 6 mln 2 tys. zł (poprzednia oferta za lata 2022 – 2023 wynosiła 4 mln 571 tys. zł. Gmina Sicienko podpisała już umowę ze spółką. Obecnie w gminie 9 479 osób złożyło deklaracje śmieciowe.

Podczas obrad sesji Rady Gminy Sicienko, ustalono metodę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla każdego mieszkańca „od głowy”. Podstawą było przyjęcie zasady, że system musi się bilansować (choć po zmianach ustawowych samorządy mogą dopłacać do systemu). W efekcie było wiadomo, że nie uda się utrzymać bardzo niskiej stawki w wysokości 27 zł od osoby. Przegłosowano nowe wyższe stawki miesięcznych opłat dla mieszkańców. Nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały skalkulowane tak, aby system się bilansował. Gmina nie planowała dopłaty z budżetu.

Od 1 stycznia 2024 r. podstawowa stawka za odbiór odpadów segregowanych wynosi 30 zł miesięcznie od osoby. Co istotne rada przyjęła stawkę 27 zł miesięcznie od każdej następnej osoby w gospodarstwie powyżej 4 osób (od każdej piątej i kolejnej osoby). Natomiast za odpady niesegregowane jest to opłata 70 zł miesięcznie od osoby.

Samorząd utrzymał także ulgę za kompostowanie odpadów zielonych. Z ulgi w wysokość 1 zł miesięcznie mogą skorzystać osoby zamieszkujące budynki jednorodzinne. Czyli dla osób kompostujących będą to stawki odpowiednio 29 zł i 26 zł miesięcznie. Zestawienie stawek podajemy w tabeli.


Porównanie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w powiecie bydgoskim


Gmina Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Selektywna zbiórka odpadów Nieselektywna zbiórka odpadów Rabat za kompostowanie
Powiat bydgoski
Białe Błota 32 zł 64 zł 3 zł
Dąbrowa Chełmińska 37 zł 74 zł 7 zł
Dobrcz 32 zł 96 zł 3 zł
Koronowo 34 zł i 29 zł 87 zł 4 zł
Nowa Wieś Wielka. Od 1 lipca 2023 r. 36 zł 108 zł 50 gr
Osielsko 33 zł 99 zł 6 zł
Solec Kujawski 38 zł 114 zł 2 zł
Sicienko. Od 1 stycznia 2024 r. 30 zł i 27 zł 70 zł 1 zł


Kwota zaległości w opłacie za odbiór odpadów komunalnych mieszkańców gminy wynosi zaledwie 273 tys. 880 zł.
Zważywszy, iż w sąsiednich gminach również podniesiono opłaty i to znacznie, stawki w Sicienku nadal należą do najniższych, co obrazuje tabela.

 

Tabela nr 1. Zmiana stawek opłaty śmieciowej w gminie Sicienko w latach 2019 – 2024
Miesięczne stawki za odpady segregowane w roku 2019 Od 1 stycznia 2020 r. Od 1 lutego 2020 r. Od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2025 r.
Płacona od mieszkańca we wspólnych gospodarstwach domowych do 4 osób 13 zł 19 zł 50 gr 21 zł 50 gr 27 zł 30 zł
Gdy liczba osób stanowiąca wspólne gospodarstwo domowe przekracza 4 - od każdej następnej osoby powyżej 4. 8 zł 16 zł 50 gr 18 zł 50 gr 24 zł 27 zł
Ulga dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym do 4 osób w gospodarstwie brak o 1 zł o 1 zł o 1 zł o 1 zł
Ulga dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym powyżej 4 osób w gospodarstwie brak o 50 gr o 50 gr o 1 zł o 1 zł
Miesięczna stawka płacona od osoby za odpady niesegregowane 26 zł 60 zł 60 zł 70 zł 70 zł
Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Śladami naszej historii. Okruchy Przeszłości

Niedaleko od bydgoskich rogatek, Przedmoście. Na wypadek konieczności prowadzenia wojny obronnej nie przewidywano# długotrwałych działań na Pomorzu, dlatego umocnienia obronne na tym terenie nie zostały w większym zakresie rozwinięte.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)