Oznaczono Karola Pawlaka i ks. Bartosza Wojtaszka

fot. UG w Dobrczu
Wczoraj (13 kwietnia) podczas Rady Powiatu Bydgoskiego odbyło się wręczenie odznak „Za# opiekę nad zabytkami”. Serdeczne gratulacje dla odznaczonych!
Posiedzenie rozpoczęło się minutą ciszy, upamiętniającą niedawno zmarłego Radnego Powiatu Bydgoskiego – Pana Andrzeja Szmytkę. Następnie Rada zaakceptowała kandydaturę Pani Marii Płotkowskiej jako nowej Radnej Powiatu Bydgoskiego.
Kolejnym punktem posiedzenia stało się wręczenie odznak „Za opiekę nad zabytkami”, z naszej gminy odznaczenie otrzymali : Pan Karol Pawlak oraz ks. Bartosz Wojtaszek. Podczas uroczystego wręczania odznaczeń był obecny także Wójt Gminy Dobrcz Andrzej Berdych, który osobiście złożył gratulacje odznaczonym oraz wręczył im kwiaty.
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Piotr Gliński, na wniosek Starosty, poprzedzony wnioskiem Wójta Gminy Dobrcz Andrzeja Berdycha przyznał w 2020 r. srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” dla:
Pana Karola Pawlaka, który jest właścicielem zabytkowego dworu w Trzęsaczu, który powstał w połowie XIX wieku. Na terenie posiadłości znajdują się budynki gospodarcze, spichrz, staw i park. Pan Karol od samego początku zajął się przywróceniem dawnej świetności zabytkowej posiadłości. Odnowione zostały wszystkie budynki gospodarcze oraz zabytkowy dwór. Od kilkunastu lat na terenie dawnego folwarku gospodaruje Gospodarstwo Rolne Vitroflora, którego założycielem i współwłaścicielem jest Pan Karol.
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Piotr Gliński, na wniosek Starosty, poprzedzony wnioskiem Wójta Gminy Dobrcz Andrzeja Berdycha przyznał w 2021 r. srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” dla:
Ks. Bartosza Wojtaszka, który jest proboszczem Parafii Matki Bożej Królowej Polski we Włókach. Do Parafii należą trzy kościoły – parafialny we Włókach oraz dwa filialne - we Włókach pw. św. Marii Magdaleny oraz w Kozielcu p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach powstał w XVII wieku, a dokładniej ok 1699 roku, w miejscu średniowiecznej świątyni wzniesionej przez cystersów z Koronowa i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy Dobrcz (najstarszy drewniany zabytek w powiecie bydgoskim). Kościół przeszedł gruntowną renowację dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, w ramach projektu „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej - rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków”. Ks. Wojtaszek obejmując probostwo trafił na zakończenie działań renowacyjnych. Dzięki jego staraniom świątynia dodatkowo zyskała nowe oświetlenie, nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne oraz alarm włamaniowy i przeciwpożarowy.
Po zakończeniu renowacji kościoła pw. św. Marii Magdaleny ksiądz Bartosz rozpoczął gruntowny remont kościółka p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kozielcu. Świątynia powstała w 1906 roku, jako protestancka. Świątynia była przez lata w stanie niezadowalającym, ze ścian odpadał tynk, a na suficie łuszczyła się farba. Ksiądz z ogromnym nakładem energii dąży do przywrócenia jej świetności. Pozyskuje fundusze zewnętrzne m.in. od Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, Urzędu Marszałkowskiego województwa Kujawsko-Pomorskiego i Konserwatora Kujawsko-Pomorskiego,
a wiele prac wykonuje we własnym zakresie.
W tym roku odbędzie się remont w głównej świątyni - kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach, gdzie znajduje się zabytkowy piec, dawniej ogrzewający kościół oraz ołtarz, które to zasługą księdza w 2021 r. zostały wpisane do Rejestru Zabytków województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z inicjatywy ks. Bartosza powstała też strona internetowa parafii, gdzie można znaleźć informację o historii parafii, wirtualny spacer po zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny, czy też dowiedzieć się o podejmowanych działaniach remontowych.
Materiał: UG w Dobrczu
Galeria





Czytaj również
- XIII Sesja Rady Gminy Sicienko. Głos zabrałko kilku gości
- Utalentowana i pełna pasji tancerka. Spotkanie z Wiktorią Żabką
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
- Święcenie pokarmów wielkanocnych. Wierni kultywują piękną tradycję
- Samorząd Przyjazny KGW. Gmina Koronowo laureatem plebiscytu
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!