Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:
25 lipca 2023

Pani Irena świętowała setne urodziny. Mieszkanka Stronna otrzymała medal

fot. Andrzej Goinski

fot. Andrzej Goinski

Irena Radecka ze Stronna (gmina Dobrcz)# dołączyła do grona stuletnich mieszkańców naszego regionu, uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal jubilatce w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego wręczył (10 lipca) radny województwa Tadeusz Pogoda.

Irena Radecka przyszła na świat 9 lipca 1923 roku w Stronnie i mieszka tam do dziś. Jest najmłodszym dzieckiem Teofili i Antoniego Świetlików. Mama pani Ireny zajmowała się domem, jej ojciec - cieśla z zawodu – prowadził tartak. Jubilatka miała dziewięcioro rodzeństwa.

W Stronnie ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej, naukę kontynuowała w Bydgoszczy. W 1945 roku Pani Irena wyszła za mąż, za murarza Zygmunta Radeckigo. Państwo Radeccy wychowali czworo dzieci, dwóch synów i dwie córki. Jubilatka doczekała się ośmiorga wnuków, trzynaściorga prawnuków i jednego praprawnuczka. Zawodowo pracowała w Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. W 1977 roku, owdowiała i zajęła się prowadzeniem tartaku.
Szczęśliwie okres wojny oszczędził jubilatce przykrych wspomnień, czas ten spędziła w domu.

Nestorka udziela się w klubie seniora Dobrcz. Dużą uwagę przywiązuje do swojego wyglądu. To kobieta bardzo zadbana, uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona do życia. Nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania aktualnej prasy. Radość dostarcza jej oglądanie telewizji, zwłaszcza koncertów życzeń na programie Silesia.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 86 77

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)