Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
15 września 2023

Statuetka Siewcy dla Joanny Szumlak. Uroczyste wręczenie

fot. pow.

fot. pow.

Podczas Dożynek Gminnych w Sicienku Wójt Gminy Sicienko Piotr #Chudzyński wręczył Statuetkę Siewcy (najwyższe wyróżnienie władz gminy przyznawane za rozwój i promocję gminy oraz wsparcie i pomoc innym) Pani Joanna Szumlak za działalność charytatywną na rzecz społeczności lokalnej.

Joanna Szumlak od urodzenia mieszka w gminie Sicienko. Ma wykształcenie wyższe pedagogiczne. Od 30 lat jest nauczycielem w Szkole Podstawowej w Wojnowie. Już 20 lat działa w Szkolnym Kole Caritas, którego jest opiekunem. Koło prowadzi działania w różnych obszarach. Zrzesza ponad 20 wolontariuszy.

Włącza się w akcje ogólnopolskie organizowane przez Caritas Polska, jak zbiórki żywności, pomoc po kataklizmach, „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Z uśmiechem do szkoły”. Organizuje także akcje lokalne, w zależności od potrzeb.

Koło podejmuje także wiele akcji przy Parafii w Dąbrówce Nowej dzięki współpracy z ks. Proboszczem Maciejem Chmielewskim. Wolontariusze pomagali w przygotowaniu spotkania dla osób chorych, dożynek parafialnych, porządkowaniu cmentarza, czy podczas zbiórek do puszek, np. na pomoc Ukrainie. Organizowali kiermasze charytatywne.

W ubiegłym roku w Niedzielę Miłosierdzia Szkolne Koło Caritas pod opieką pani Joanny organizowało Dzień Dobra, w bieżącym roku był to już Tydzień Dobra, zapoczątkowany udziałem we Mszy św. i późniejszym spotkaniem z ks. Proboszczem Maciejem Chmielewskim. W „Tydzień Dobra” udało się włączyć wszystkich uczniów szkoły w Wojnowie. Każda klasa zaprojektowała koszulkę z logo zachęcającym do czynienia dobra oraz klasowy dobry uczynek. Cała akcja zakończyła się radosnym spotkaniem, podczas którego zaprezentowano wszystkie działania. Pomysły uczniów szkoły przerosły wszelkie oczekiwania. Jedni zbierali karmę dla schroniska, inni sadzili kwiaty przy szkole, przygotowywali ścieżki sensoryczne, jeszcze inni upominki dla Seniorów z Mochla.

Szkolne Koło Caritas bierze także udział w projektach. Jednym z nich był projekt „Zioła Anieli”, którego celem było między innymi ukazanie, że zioła, tak łatwo dostępne, są przydatne w naszym życiu i kuchni. Dzięki tej akcji powstał przy szkole zielny ogródek, a także mural na budynku szkoły. Ostatni projekt realizowany przez Koło, to „Dobra jest więcej”, organizowany przez Caritas Polska. Do projektu zaproszono 4 diecezje, z których brało udział po 15 kół. Swój projekt Koło nazwało „Serce dla Seniora”. Najważniejszym punktem tego projektu było spotkanie z osobami starszymi w Centrum Seniora w Mochlu. Przygotowano przedstawienie, upominki dla osób starszych i słodki poczęstunek. Projekt ten został najwyżej oceniony i młodzież z Wojnowa reprezentowała naszą diecezję w Warszawie podczas finału.

Pani Joanna otrzymała wyróżnienie w konkursie „Wolontariusz Roku 2022 Powiatu Bydgoskiego”. Jej hobby to ogród i rękodzieło.

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z historii. Stare budynki sklepów w gminie

Niedziela to jak zawsze czas ciekawostek o gminie Sicienko. Dlatego też przychodzimy z# tymi rewelacyjnymi fotografiami wykonanymi w latach 70-80.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)