Dziś mamy 8 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
21 lutego 2025

Warsztat Terapii Zajęciowej. Inicjatywa rodziców dzieci niepełnosprawnych

fot. freepik / archiwum

fot. freepik / archiwum

Pod koniec zeszłego roku radni z gminy# Koronowo, na wniosek rodziców uczniów z niepełnosprawnościami, podjęli działania mające doprowadzić do powstania w Koronowie Warsztatu Terapii Zajęciowej. Burmistrz Koronowa rozwiał nadzieję dla tej inicjatywy, gdyż stwierdził, iż „aktualnie na terenie gminy Koronowo nie ma możliwości utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej z uwagi na brak nieruchomości, w którym placówka taka mogłaby funkcjonować”.

W grudniu 2024 r. do starosty powiatowego w Bydgoszczy, interpelację w sprawie powołania w Koronowie WTZ, złożył radny powiatu bydgoskiego Piotr Jagielski.

Starosta musi się porozumieć z burmistrzem

Na interpelację radnego Jagielskiego krótkiej odpowiedzi udzielił starosta bydgoski Piotr Kozłowski. - Kwestię funkcjonowania oraz organizacji warsztatów terapii zajęciowej określa art. 10a i 10b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej. Warsztat terapii zajęciowej oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę, stwarzającą osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. W przypadku uznania potrzeb utworzenia warsztatu terapii zajęciowej przez gminę Koronowo, konieczne jest ustalenie planu realizacji powyższego przedsięwzięcia wraz z jego kosztami, zgodnego z wytycznymi wskazanymi w wyżej wymienionych przepisach. Powyższe powinno być przedmiotem ustaleń pomiędzy samorządem gminnym, a samorządem powiatowym – powiedział.

Zapytałem radnego Jagielskiego czy doszło w tej sprawie do uzgodnień między starostą, a burmistrzem Koronowa. – Nie wiem, czy doszło do rozmów starosty z burmistrzem Koronowa. Z tego co się orientuję, to w budżecie powiatu nie zaplanowano środków na ten cel w roku 2025. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty. Jednostka zamierzająca utworzyć warsztat, składa do właściwego, ze względu na siedzibę warsztatu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, wniosek o dofinansowanie kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Po mojej interpelacji radny Rady Miejskiej w Koronowie Adam Brona przedłożył analogiczną interpelację w gminie Koronowo – wyjaśnił radny Jagielski.

Integracja osób z niepełnosprawnościami jest ważna

Faktycznie, interpelację w tej sprawie do burmistrza Koronowa złożył radny Rady Miejskiej w Koronowie Adam Brona. 31 grudnia 2024 obszernej odpowiedzi na wniosek radnego Adama Brony udzielił burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – (…) – Integracja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami jest jednym z ważnych problemów społecznych i w związku z tym stanowi przedmiot zainteresowania władz gminy Koronowo. Władze gminy zdają sobie sprawę, że działania na rzecz osób o ograniczonej sprawności nie mogą zawężać się do świadczeń rehabilitacyjnych, opiekuńczych, leczniczych czy socjalnych. Winny także dążyć do stworzenia im warunków umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym. Celem działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami musi być stworzenie warunków oraz zagwarantowanie i udzielenie osobie z niepełnosprawnością takiej pomocy, która umożliwi maksymalne wykorzystanie jej potencjalnych możliwości dla osiągnięcia jak największej życiowej samodzielności i aktywności – zapowiedział na wstępie burmistrz Mikołajewski.

Dlatego też: – Zgodnie z art. 10 do 10 h ustawy (…) o rehabilitacji zawodowej i społecznej do podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zalicza się m.in. warsztaty terapii zajęciowej. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką, która daje osobom z niepełnosprawnościami, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Nie jest samodzielna, ale stanowi część większej struktury organizacyjnej. Warsztaty Terapii Zajęciowej mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty, w tym podmioty zarówno z sektora finansów publicznych (m. in. urzędy gmin, domy pomocy społecznej, ośrodki pomocy społecznej) jak również podmioty spoza sektora finansów publicznych (m. in. stowarzyszenia i fundacje). Jednostka, która chce utworzyć warsztat, składa do właściwego - ze względu na siedzibę warsztatu - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wniosek o dofinansowanie kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON – wskazał burmistrz Koronowa.

Trzeba poszukać pieniądze i nieruchomości

Żeby uruchomić WTZ, trzeba mieć na ten cel środki oraz spełniać wymagania. – W związku z treścią (…) ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w dniu 25 marca 2004 wydał rozporządzenie w sprawie warsztatów terapii zajęciowej, w którym określono wymagania(...). Burmistrz podał te wymagania. To:

1) szczegółowe zasady tworzenia, działania i dofinansowywania warsztatu terapii zajęciowej, w tym:
a) wzory, tryb składania oraz sposób rozpatrywania wniosków o dofinansowanie kosztów utworzenia, działalności i kosztów wynikających ze zwiększonej liczby uczestników warsztatu,
b) sposób dofinansowania kosztów utworzenia, działalności i kosztów wynikających ze zwiększonej liczby uczestników warsztatu,
c) sposób sporządzania informacji o wykorzystaniu środków oraz sprawozdań z działalności warsztatu,
d) szczegółowe zasady obniżania dofinansowania w zależności od wskaźnika udziału osób niepełnosprawnych przebywających w jednostkach organizacyjnych obowiązanych do zapewnienia terapii zajęciowej na podstawie odrębnych przepisów;
2) szczegółowy zakres działania rady programowej oraz sposób dokonywania oceny postępów osób uczestniczących w rehabilitacji;
3) skład i zakres działania zespołu rozpatrującego wnioski o dofinansowanie kosztów utworzenia i działalności warsztatu oraz wnioski o dofinansowanie kosztów wynikających ze zwiększenia liczby uczestników warsztatu;
4) zakres i tryb przeprowadzania kontroli warsztatów przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Nie wystarczy tylko znaleźć pieniędzy na funkcjonowanie WTZ. – Niestety, na ten moment gmina Koronowo nie posiada w swoich zasobach nieruchomości, która spełniałaby normy wymagane dla prowadzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej i mogłaby zostać przeznaczona na potrzeby tego rodzaju działalności – podkreślił burmistrz Koronowa.

Działa Koronowskie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej

Koronowski włodarz poinformował również, że osoby niepełnosprawne „nie są pozostawione samemu sobie”, ale mogą skorzystać z oferty Koronowskiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej. – Nadto podnieść należy, że na terenie gminy Koronowo działa Koronowskie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej, które corocznie, od kilkunastu lat, realizuje zadanie publiczne pn. „Klub dla Dobra Wspólnego”. Zadanie to jest skierowane do około 20 osób z zaburzeniami psychicznymi i osób z niepełnosprawnością intelektualną, narażonych na wykluczenie społeczne. Podczas realizacji przedsięwzięcia, stowarzyszenie korzysta z dotacji gminy Koronowo otrzymywanej w ramach otwartego konkursu ofert. Działalność „Klubu dla Dobra Wspólnego” to przede wszystkim praca terapeutyczna - spotkania z psychologiem, socjologiem, pedagogami oraz pracownikami socjalnymi. Beneficjenci „Klubu dla Dobra Wspólnego” i najbliżsi członkowie ich rodzin/opiekunowie prawni uczestniczą też m. in. w obozach, wycieczkach, wyjazdach np. do kina, biorą udział w wspólnych ogniskach, uroczystości i zabawach okolicznościowych – podkreślił burmistrz Mikołajewski.

– Klubowicze spotykają się zwykle pięć razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku), w godzinach popołudniowych, aktualnie w Punkcie Informacji Turystycznej w Koronowie przy ulicy Plac Zwycięstwa 22, w ramach zajęć prowadzonych przez specjalistów. Spotkania mają na celu przede wszystkim integrację społeczną, wyzbycie się przekonania izolacji, a także rozwój uzdolnień osób z niepełnosprawnościami. Wspólne spotkania, wyjazdy i imprezy okolicznościowe pomagają w zwiększeniu aktywności w społeczeństwie a także nabyciu umiejętności społecznych, niezbędnych do prawidłowego wypełniania ról społecznych – przedstawił zakres działania KSPS burmistrz Koronowa.

– Uczestnicy Klubu dla Dobra Wspólnego to kobiety i mężczyźni w wieku od 20 lat, mieszkańcy gminy Koronowo. Są to osoby utrzymujące się przede wszystkim ze świadczeń rentowych z ZUS wraz z dodatkami oraz osoby korzystające z pomocy Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koronowie. To zarówno osoby samotne, jak i osoby zamieszkujące wspólnie z rodziną – dodał koronowski włodarz.

– Podsumowując, aktualnie na terenie gminy Koronowo nie ma możliwości utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej z uwagi na brak nieruchomości, w którym placówka taka mogłaby funkcjonować. Natomiast w pewnym zakresie zadania tożsame dla Warsztatów Terapii Zajęciowej realizowane są przez Koronowskie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej. Niemniej integracja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami jest istotnym celem życia naszej lokalnej społeczności, dlatego z chwilą zaistnienia warunków dla utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej zostaną podjęte odpowiednie działania – zapowiedział burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski.

Interpelację w sprawie powołania w Koronowie WTZ do starosty powiatowego złożył radny Piotr Jagielski
Radny Rady Miejskiej w Koronowie Adam Brona zwrócił się w tej sprawie do burmistrza Koronowa
– Na terenie gminy Koronowo nie ma możliwości utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej z uwagi na brak nieruchomości, w którym placówka taka mogłaby funkcjonować – wyjaśnił burmistrz Patryk Mikołajewski

Interpelacja radnego Adama Brony w sprawie zainicjowania działań zmierzających do utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Koronowie

„Z istniejącego w Koronowie Zespołu Szkół, który jest jednym z dwóch takich jednostek na terenie powiatu bydgoskiego, korzystają uczniowie gmin Koronowo, Dobrcz, Osielsko oraz Sicienko. Niestety już jako absolwenci, często skazani są na wykluczenie społeczne i zawodowe, nie mając możliwości dalszego rozwoju. Taka sama interpelacja została złożona do Starostwa Powiatowego przez radnego Piotra Jagielskiego, a do gminy Koronowo została złożona petycja z podpisami rodziców uczniów naszego Zespołu Szkół. Biorąc to pod uwagę, zwracam się również z prośbą do gminy Koronowo o podjęcie działań mających na celu utworzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej, na wzór istniejącego w gminie Solec Kujawski dla absolwentów ich Zespołu Szkół. Opierając się na odpowiedzi Starostwa na interpelację, działania te powinny być przedmiotem ustaleń pomiędzy samorządem gminnym, a samorządem powiatowym”.

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)