Wigilia w Domu Księży Emerytów. Służyli w parafiach naszego powiatu

fot. Marcin Jarzembowski
„Życzę, byśmy pielgrzymowali #z nadzieją, pokładając całą ufność w Bogu” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Od odczytania fragmentu Ewangelii rozpoczęła się wigilia w Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II w Bydgoszczy.
Z kapłanami, siostrami i pracownikami miejsca spotkali się biskupi – ordynariusz i senior Jan Tyrawa. – To wyjątkowy czas w życiu każdego z nas, nawet ludzi niewierzących, którzy również zasiadają do wieczerzy, mówiąc, że ten dzień jest dla nich inny. Cieszą się możliwością spotkania, przebaczają sobie, obdarowują prezentami. Dla ludzi wiary przychodzi Jezus, który objawia miłość do każdego z nas, do końca. Dziękuję, że Bóg pozwolił nam kolejny raz przeżyć Narodzenie Pańskie. Dziękuję, że tworzycie klimat tego domu, korzystacie z tego miejsca – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Ordynariusz diecezji wspomniał także kapłanów, którzy odeszli w ciągu roku do wieczności. Byli to księża: Bogumił Szary, Mieczysław Bieliński, Roman Kneblewski, Maciej Chmielewski, Tadeusz Zabłocki, Lucjan Wiśniewski, Ryszard Kiełczewski i Henryk Lesner. – Księże biskupie Krzysztofie, dziękujemy za zaangażowanie, że w różnych przestrzeniach możemy czuć twoją obecność. Za to, że troszczysz się o nasz dom, naszych księży. Dziękujemy biskupowi Janowi za to, że stworzył to piękne miejsce, w którym wielu z nas może znaleźć ukojenie, spokój, poczucie bezpieczeństwa – mówił ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się także do mieszkańców. – Wy jesteście tymi, którzy pracowali na rzecz różnych diecezji. Dziękujemy, że chcecie tutaj przeżywać swoje piękne chwile. Dziękujemy, że możemy wam służyć – dodał dyrektor.
Według biskupa seniora Jana Tyrawy, spoglądając na teksty, odczytywane w liturgii podczas Bożego Narodzenia – Ewangelie i nie tylko – można dostrzec, że „biją one niesamowitym światłem”. – Mówią dużo o świetle, łącznie z tekstami Starego Testamentu. Chodzi o to, byśmy przeżyli święta z Bogiem, który jest światłem w naszej codzienności – powiedział.
W czasie wigilii padło sporo słów na temat Roku Jubileuszowego. Szczegóły związane z tym czasem przedstawił ks. kanonik Mirosław Pstrągowski. Kustosz bydgoskiego Sanktuarium Świętej Rity, które będzie jednym z kościołów jubileuszowych, zaprosił księży seniorów do modlitwy przy ołtarzu, jaką zaplanowano na 22 czerwca 2025 roku.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
































Czytaj również
- XIII Sesja Rady Gminy Sicienko. Głos zabrałko kilku gości
- Utalentowana i pełna pasji tancerka. Spotkanie z Wiktorią Żabką
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
- Święcenie pokarmów wielkanocnych. Wierni kultywują piękną tradycję
- Samorząd Przyjazny KGW. Gmina Koronowo laureatem plebiscytu
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!