Dziś mamy 29 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
08 lutego 2024

Wkrótce okągła rocznica. Polska Szkoła w Łochowie ma 100 lat

fot. powierzone

fot. powierzone

Placówka szkolna w Łochowie została założona w 1756 roku. W okresie pruskim# uczono tu po niemiecku. Po odzyskaniu niepodległości tych ziem w 1920 roku, trzeba było czekać cztery lata, by językiem nauczania stał się język polski.

6 maja 1924 roku na zebraniu wiejskim Łochowa podjęto uchwałę o przekształceniu dotychczasowej niemieckiej szkoły ewangelickiej, w szkołę parytetyczną polsko-niemiecką. Odtąd w istniejącym do dziś, a powstałym w 1865 roku budynku z czerwonej cegły uczyły się dzieci polskie – katolicy, po polsku i dzieci niemieckie – ewangelicy, po niemiecku.

Ze wspomnień Pani Marianny Hagenzy, absolwentki Szkoły Powszechnej w Łochowie: „Do szkoły w Łochowie chodziłam w latach 1932 – 1939. Nie było wtedy klas, lecz cztery oddziały. Do dwóch pierwszych uczęszczały młodsze dzieci, które miały lekcje do godziny 12, pozostałe oddziały rozpoczynały zajęcia w godzinach popołudniowych. Uczyliśmy się w jednej sali, ponieważ polskich dzieci było mało, około 20”.

Szkoła była wielokrotnie rozbudowywana. W 1965 roku powstał drugi budynek szkolny, do którego w kolejnych latach dostawiano nowe segmenty, w związku z wzrastającą liczbą ludności i dzieci uczęszczających do szkoły. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1992 roku. Następna była w 2001 roku, ta wzbogaciła bazę szkolną m.in. o halę sportową. Szkoła Podstawowa w Łochowie od 1 września 1999 roku wraz z Gimnazjum w Łochowie weszła w skład zespołu szkół. Nowo powstającej placówce nadano imię Jana Pawła II. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie funkcjonował do 31 sierpnia 2017 roku. W 2006 roku podjęto decyzję o kolejnej rozbudowie szkoły. Budowa dwupiętrowego gmachu została podzielona na dwa etapy. Pierwszy zakończono w 2007 roku, drugi 4 lata później. W związku z reformą oświaty polegającej m.in. na likwidacji gimnazjów, dzieci z Łochowa, Łochowic, Lisiego Ogona, Drzewiec, Nadkanala /przysiółka Murowańca/ uczęszczają od 1 września 2017 roku do Szkoły Podstawowej. im. Jana Pawła II w Łochowie.

Do szkoły uczęszcza dziś 912 dzieci, w tym 50 wychowanków oddziałów przedszkolnych. Zatrudnionych jest 124 pracowników, w tym 105 nauczycieli. W 2024 roku planuje się budowę hali sportowej. W maju br. zostaną zakończone prace nad projektem budowy kolejnego dwupiętrowego segmentu szkolnego, w którym znajdzie się m.in. 12 sal lekcyjnych.

Ciekawostka 1: Budynek szkolny z 1865 roku był rozbudowywany. Stało się to w latach 1899 - 1900. Do dziś dostrzec można różnice w gatunku zastosowanej do budowy cegły pierwszego i drugiego segmentu tego obiektu. Obok rośnie okazały dąb – pomnik przyrody.

Ciekawostka 2: Ostatnim kierownikiem szkoły przed wybuchem II wojny światowej i pierwszym po jej zakończeniu był Kazimierz Paszkiewicz, dziadek Radosława Sikorskiego – obecnego Ministra Spraw Zagranicznych. Kazimierz Paszkiewicz był nauczycielem szkoły w Łochowie od 1926 roku.

Ciekawostka 3: Szkoła ma starannie opracowaną i wydaną w formie książki monografię z lat 1924 – 1939. Publikacja pt. „Szkoła w Łochowie z Kart Historii Dawnej i Najnowszej” jest pracą naukową opartą na materiałach źródłowych.

Zapraszamy absolwentów i sympatyków szkoły do współpracy i współorganizowania święta. Jubileusz 100-lecia Polskiej Szkoły w Łochowie i 25-lecia nadania imienia Jana Pawła II celebrujemy cały rok. Kulminacja świętowania nastąpi w dniach 6-11 maja 2024 roku. 10 maja o godz. 12.00 w auli szkolnej rozpocznie się Gala Jubileuszowa.

Materiał: Gmina Białe Błota

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Śladami naszej historii. Okruchy Przeszłości

Niedaleko od bydgoskich rogatek, Przedmoście. Na wypadek konieczności prowadzenia wojny obronnej nie przewidywano# długotrwałych działań na Pomorzu, dlatego umocnienia obronne na tym terenie nie zostały w większym zakresie rozwinięte.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)