Dziś mamy 2 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:
03 marca 2022

Zabytkowe kamienne drogi i most. Czy trasa będzie łatwiejsza?

fot. pow.

fot. pow.

Jest szansa, że poprawi się dojazd na trasie z Samociążka do# Gościeradza. Ma w tym pomóc uznanie kamiennych odcinków dróg za zabytkowe.

Od roku 2019 Społeczna Komisja Infrastruktury i Transportu Publicznego w Koronowie zabiegała o remont drogi i mostu w Gościeradzu. Niestety, burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski wskazał, że gmina nie może tam inwestować, gdyż „nie jest znany stan właścicielski mostu”. Swój wniosek do burmistrza Koronowa komisja ponowiła w roku 2020, ale bez efektu. Pisaliśmy o tym w artykule „Most w Gościeradzu wymaga remontu!” Wówczas bowiem wiceburmistrz Koronowa Sławomir Marszelski wskazał na szereg wątpliwości, m.in. tranzyt ciężarówek (o czym niżej).

Co ważne, wkrótce potem burmistrz Mikołajewski (o czym pisaliśmy w artykule „Most w Gościeradzu należy do gminy?”) wskazał, że „przegląd obiektu mostowego został zlecony przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie Sp. z o.o. Lehman+ Partner Polska SP. z o.o. w 2018 roku. Most użytkowany jest na podstawie wydanego protokołu okresowej kontroli rocznej i pięcioletniej – przegląd rozszerzony z dnia 8.04. 2018 r. (wynika z tego, że w roku 2022 powinien być kolejny przegląd – dop. KP). Ocena całego obiektu mostowego wynosi 2,43 w skali od 0 do 5 – wyjaśnił burmistrz Koronowa. Wykonanie drobnych napraw mostu i jego okolicy (naprawa chodnika, usunięcie roślinności, zmiana nawierzchni, oznakowanie) gmina zleciła ZGKiM w Koronowie. – Ponadto z protokołu wynika, iż nie występują uszkodzenia zagrażające katastrofą budowlaną, w związku z tym most można użytkować na dotychczasowych warunkach – podkreślił w roku 2020 burmistrz Mikołajewski.

Zdecydował Wojewódzki Konserwator Zabytków

Jak poinformowała 18 stycznia 2022 r., na profilu społecznościowym Społeczna Komisja Infrastruktury i Transportu Publicznego w Koronowie, coś „w sprawie drgnęło”. – W 2020 roku wystąpiliśmy do Gminy Koronowo z wnioskiem o remont mostu gościeradzkiego i budowę drogi Samociążek – Gościeradz. Proponowaliśmy wówczas możliwość udziału w programie „Mosty dla regionów”. Nie udało się. Niemniej droga nadal jest potrzebna, ale są i obawy. Wówczas Gmina Koronowo zauważyła, że powstanie drogi spowoduje pojawienie się tranzytowego ruchu ciężarówek. Bo byłby to faktycznie duży skrót z trasy S5 przez drogę nr 25, następnie przez Samociążek do zakładów w Koronowie przy Alejach Wolności czy Szosie Kotomierskiej.

Komisja rozwiązała ten problem. – Złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który został pozytywnie rozpatrzony. Decyzją Konserwatora Zabytków kamienny odcinek drogi zostaje uznany za zabytkowy i wpisany do Ewidencji Zabytków Gminy Koronowo – stwierdzono.

Komisja wie, jakie dalsze kroki podejmie. – Będziemy teraz optować za budową drogi Nad Brdą, następnie będziemy mieli dobrze zachowany kamienny wąski odcinek i ponownie chcielibyśmy, by kolejnym dziś piaszczystym odcinkiem był asfalt. W ten sposób zamiast pełnowymiarowej szosy zyskamy spokojną lokalną drogę, a tego potrzebują mieszkańcy – wyjaśniono.

Co istotne. – Ochroną prawną poprzez wpis do Ewidencji Zabytków objęta jest również ulica Energetyczna, kamienna droga prowadząca od drogi powiatowej ul. Olimpijska do elektrowni wodnej w Samociążku. Gmina Koronowo tym sposobem dzięki naszej aktywności wzbogaciła się o trzy nowe zabytki. Części remizy OSP Samociążek i dwie kamienne drogi – podkreśliła komisja.

Oby działania komisji przyniosły wymierny efekt i gmina przystąpiła do przebudowy drogi. Budżet na ten rok został już uchwalony i nie ma tam przewidzianych pieniędzy na tę inwestycję. Być może samorząd przystąpi do przebudowy dróg i mostu w następnych latach.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)