Dziś mamy 7 grudnia 2022, środa, imieniny obchodzą:
30 września 2022

Jak finansowo wypadają samorządy? Omówiono temat na prezydium

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

„Wyniki finansowe wskazują, że kondycja samorządów w kujawsko-pomorskim jest bardzo dobra. W samym tylko 2021 r. uzyskały w sumie nadwyżkę operacyjną w wysokości blisko 2 mld zł” – mówił podczas konferencji prasowej Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Sytuację finansową jednostek sektora finansów publicznych, w szczególności jednostek samorządu terytorialnego województwa kujawsko-pomorskiego, omawiano na wtorkowym prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego – na wniosek Przewodniczącego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszka Walczaka. Obradom przewodniczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Obok prezydium, w spotkaniu uczestniczyli Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Starosta Tucholski Michał Mróz, Burmistrz Cekcyna Jacek Brygman i Skarbnik Torunia Aneta Pietrzak.

Mikołaj Bogdanowicz zwracał uwagę, że nadwyżka operacyjna Bydgoszczy w ubiegłym roku wyniosła 316 mln zł.

– W Bydgoszczy, porównując 6 ostatnich lat – czyli lata 2016 – 2021 do lat 2010-2015, nadwyżka operacyjna wzrosła na korzyść miasta o 1 mld zł. Jeżeli chodzi o pierwsze półrocze 2022 r., cały czas widzimy dobrą kondycją samorządów i nadwyżkę również w wysokości 1 mld zł – powiedział.

Wyniki drugiego półrocza 2022 r. wiążą się z obawami samorządów wynikającymi z trudniejszej sytuacji wywołanej wojną na Ukrainie. Wśród wielu czynników jest m.in. wzrostu cen energii, mediów i innych kosztów związanych z inflacją, które mogą przełożyć się na pogorszenie sytuacji finansowej. Wojewoda zaznaczył jednak, że mogą to być przedwczesne obawy.

– Już nie raz takie kryzysy były przez rząd zażegnywane przy pomocy różnych programów, które pomagały samorządom i tak też się dzieje w tej chwili – podkreślił.

Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak poinformował, że Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” otrzymała zapewnienie rządu, dotyczące prac nad projektem, który będzie wspomagał samorządy, zwłaszcza jeśli chodzi o wzrost cen energii. W ustawie ma znaleźć się też zapis o wzroście wynagrodzeń w jednostkach finansów publicznych - o co zabiegała Solidarność.

– Jestem dobrej myśli i wiem, że wszystkie przygotowane formy wsparcia mają za zadanie złagodzić ten kryzys. Dla nas, jako Solidarności, najważniejsze jest, żeby to były rozwiązania systemowe, które będą działały nie tylko w tym roku, ale również i w roku 2023 – powiedział.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

„Należy nieustanie patrzeć w przyszłość”. Rozmowa z Tomaszem Rudnym

16 maja w wieku 66 lat zmarła Regina Osińska, długoletnia# dyrektor Soleckiego Centrum Kultury. Z tego względu pzani burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora SCK.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)