Dziś mamy 26 marca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:
25 stycznia 2023

Jest możliwość skorzystania z programu. Eternit należy usunąć!

Włókna azbestu są bardzo szkodliwe dla ludzi. Swego czasu #azbest był wykorzystywany w produkcji eternitu, a ten jeszcze można spotkać na terenie gminy Osielsko. Władze samorządowe apelują o jego usuwanie. Niestety, nie wszystkich właścicieli stać na szybką wymianę eternitowych dachów czy płotów.

Pod koniec zeszłego roku radny gminy Osielsko Przemysław Ziętara zwrócił się do wójta gminy Osielsko z wnioskiem o zainteresowanie właściciela posesji (na rogu ulic Kruczej/Szosy Gdańskiej) usunięciem eternitu wbudowanego w ogrodzenie dawnej stolarni. Zaznaczył, że eternit jest bardzo zniszczony i może powodować emisję szkodliwych włókien azbestu. Jest to o tyle ważne, że aktualnie funkcjonuje program dopłat do usuwania azbestu.

Stanowisko zajął wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski: – Wyjaśniam, że sprawa ogrodzenia z płyt azbestowych jest nam znana. Pismem z dnia 11 czerwca 2019 r. właściciele działki zostali wezwani do usunięcia tych płyt oraz otrzymali informację o możliwości skorzystania z Programu Priorytetowego Azbest. Niestety płyt nie zdemontowano – przyznał wójt Sypniewski.

Przesunięto termin demontażu

Jako, że efektu wezwania nie było, wójt Osielska podjął dalsze działania. – Dnia 22 lipca 2022 r. właściciele działki zostali wezwani do usunięcia płyt azbestowych z ogrodzenia w ciągu 14 dni od dnia otrzymania pisma. Kolejna wizja terenowa wykazała, że we wskazanym terminie płyt nie usunięto. W międzyczasie właściciel działki złożył w tutejszym urzędzie wniosek w sprawie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest w ramach Programu Priorytetowego Azbest, ale ostatecznie z tego programu nie skorzystał – wskazał wójt Sypniewski.

Włodarz Osielska poinformował także, iż: – Pismem z dnia 13 października 2022 r. właściciele działki zostali ponownie wezwani do usunięcia płyt azbestowych z ogrodzenia. Dnia 2 grudnia 2022 r. do urzędu wpłynęło drogą mailową pismo z wyjaśnieniami od właściciela działki, w którym jednocześnie zwrócił się z prośbą o wydłużenie terminu usunięcia płyt azbestowych z ogrodzenia do końca 2023 roku. Wniosek uzasadnił tym, iż w ostatnich latach dokonał wymiany ogrodzenia wraz z bramą od strony ulicy Kruczej, a także części ogrodzenia graniczącego z sąsiadem, poniósł znaczne koszty związane z utrzymaniem obiektów i obecna sytuacja finansowa nie pozwala mu na demontaż ogrodzenia w 2022 roku. Zgodziłem się na wyznaczenie terminu demontażu płyt azbestowych z ogrodzenia do końca 2023 roku. Właściciel nieruchomości został także ponownie poinformowany o możliwości skorzystania z Programu Priorytetowego Azbest – wyjaśnił wójt Sypniewski.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

"Witajcie w naszej gminie". Nowi mieszkańcy otrzymali pakiety powitalne

Pakiety powitalne "Witaj w naszej gminie" trafiły do naszych nowych Mieszkańców.

(czytaj więcej)
0

Dodatki do emerytur i rent w górę. Ile wyniosła waloryzacja w tym roku?

Co roku 1 marca ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń. #Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne, które w tym roku wzrosną o 14,8 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 294,39 zł.

(czytaj więcej)
0

„Do wszystkiego doszedłem własną pracą” – rozmowa z Jerzym Jurkiem Gotowskim

Jerzy Jurek Gotowski jest założycielem i jedynym właścicielem# Transand Firmy Transportowo-Budowlanej, która działa na rynku nieprzerwanie od 1991 r. Przedsiębiorca z Nekli (gmina Dobrcz) wielokrotnie był wyróżniany za działalność biznesową, charytatywną, jak i sportową.

(czytaj więcej)
0

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Obchodzony od 2011 roku

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. #Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

(czytaj więcej)