Dziś mamy 16 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:
17 sierpnia 2021

Mężczyzna leżał nieprzytomny na chodniku. Z pomocą ruszył szer. Kerl

fot. nadesłane, dzięki uprzejmości TVP3 Bydgoszcz.

fot. nadesłane, dzięki uprzejmości TVP3 Bydgoszcz.

Szer. Krzysztof Kerl z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomógł# nieprzytomnemu mężczyźnie, który leżał na chodniku niedaleko Wełnianego Rynku w Bydgoszczy.

14 sierpnia około godziny 15 żołnierz wracał z rodziną z zakupów. Przejeżdżając koło Wełnianego Rynku, zauważył że w pobliżu przejścia dla pieszych leży mężczyzna, którego omijają przechodnie.

- Zaparkowałem w pobliżu i pobiegłem zobaczyć co się stało. Sprawdziłem, czy mężczyzna oddycha i czy ma puls. Na szczęście okazało się, że tak. Ułożyłem go w pozycji bezpiecznej i zadzwoniłem po pogotowie. Tej soboty był straszny upał i jedyne, co jeszcze mogłem zrobić dla tego człowieka to zasłonić go własnym cieniem, chodnik dosłownie parzył. Do czasu przyjazdu pogotowia poszkodowana osoba nie odzyskała przytomności. Co mnie martwi w tej sytuacji, to że jest to znane miejsce w Bydgoszczy, gdzie chodzi pełno ludzi. Każdy omijał tego człowieka tak, jakby się go bał. Dopiero jak podszedłem i zacząłem działać, kilka osób zapytało czy potrzebuję przy tym pomocy. Przecież to mógł być każdy z nas lub naszych bliskich. Nie zrobiłem nic wyjątkowego, każdy powinien mu pomóc  – powiedział Krzysztof.

Szer. Kerl służy na kompanii logistycznej. Jest żołnierzem 8 K-PBOT od listopada 2019 r. Gdyby nie mężczyzna, który przechodził obok i rozmawiał z żołnierzem po akcji ratunkowej, nikt by się nie dowiedział, że taka sytuacja miała miejsce. To on napisał do Expressu Bydgoskiego, że żołnierz brygady udzielił pomocy nieprzytomnej osobie. Bydgoski Terytorials tak jak wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przeszedł szkolenie z zakresu pierwszej pomocy już podczas szkolenia podstawowego. Później na szkoleniu rotacyjnym utrwalił umiejętności z tego zakresu. Jest kolejnym przykładem na to, że ta wiedza jest niezbędna i często przydaje się w najmniej oczekiwanym momencie.

Materiał: por. Paweł Banasiak - Oficer Prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Budowlany raj i transportowa trauma. Niektórzy żałują założenia firmy

W budownictwie żaden z prezesów czy właścicieli firm nie żałuje, że# prowadzi tego typu biznes. Wśród firm transportowych aż 6 na 10 szefów czy właścicieli zarzeka się, że kolejny raz nie uruchomiłoby przedsiębiorstwa specjalizującego się w usługach przewozowych. Przyczyny niechęci do nowego startu w tej samej branży są różne. Przedstawiciele handlu i przemysłu wspominają przede wszystkim o wymagających warunkach wysokiej konkurencyjności. Usługodawcy narzekają na kapitałochłonność i podobnie jak przedsiębiorcy transportowi rozważają prowadzenie działalności poza granicami kraju – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Alkoholowego Zespołu Płodowego. Co należy o nim wiedzieć?

Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) obchodzony jest# 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9:09 od 1999 roku, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii, o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę: 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Co 5. Polak choruje na otyłość. Konsekwencje niewidoczne gołym okiem

Z badań wynika, że niemal 60% dorosłych Polaków waży za# dużo, a odsetek ten w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o 13%. Otyłość ma 21%, a nadwagę 38% mieszkańców naszego kraju. Choroba ta generuje około 200 powikłań, ale mówiąc o skutkach jej występowania należy też wspomnieć o konsekwencjach ekonomicznych. Z raportu Fundacji Republikańskiej ”Otyłość epidemią XXI wieku” wynika, że koszty bezpośrednie otyłości (świadczenia zdrowotne i koszty leków, stosowanych głównie w terapii powikłań otyłości, a także programy profilaktyczne), stanowią około 5 mld złotych rocznie. Koszty pośrednie, choć trudne do oszacowania (wynikające z absencji w pracy, utraconych podatków lub dochodów) wynoszą około 10 mld zł rocznie.

(czytaj więcej)
0

Wesela coraz droższe. Młoda para wydaje średnio 40 tysięcy złotych

Koszt organizacji przyjęcia ślubnego w Polsce rośnie z# roku na rok. Ile kosztuje wesele? Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych średni wydatek na imprezę dla 100 do 150 osób to od 50 do 80 tysięcy złotych. Wartość rynku ślubnego oscyluje w graniach 7 miliardów złotych, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 miliardów złotych. Wspomniane kwoty to mediana, a najbogatsze pary w Polsce potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na wymarzone przyjęcie ślubne.

(czytaj więcej)