Dziś mamy 17 lipca 2024, środa, imieniny obchodzą:
19 czerwca 2024

105. Rocznica Bitwy pod Murowańcem. Spotkanie pokoleń

fot.  Urząd Gminy Białe Błota

fot. Urząd Gminy Białe Błota

Rodziny powstańców wielkopolskich, młodzież, dzieci oraz harcerska brać zgromadzili# się, by uczcić pamięć bohaterów. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Św. Rafała Kalinowskiego, gdzie ksiądz Ireneusz Kalaczyński odprawił mszę za pamięć powstańców i ich rodziny.

Następnie orszak pocztów sztandarowych, gości i mieszkańców przeszedł pod figurę upamiętniającą wydarzenia z nocy z 18 na 19 czerwca 1919 r., składając kwiaty i znicze w asyście wojskowej i harcerskiej .

Po oficjalnej części, na placu przy ul. Staroszkolnej odbyła się żywa lekcja historii, gdzie Wójt Gminy Białe Błota Magdalena Maison oraz harcerze zapalili ognisko. Starsi uczestnicy opowiadali o walce i patriotyzmie naszych rodaków, a harcerze z Hufca ZHP Bydgoszcz Miasto wykonali harcerskie pieśni.

Nie zabrakło również atrakcji historycznych i zręcznościowych przygotowanych przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 8. Pułku Strzelców Wielkopolskich.

Serdeczne podziękowania dla:

- Parafia @Parafia Św. Rafała Kalinowskiego w Murowańcu,
- ZHP B Hufiec ZHP Bydgoszcz - Miasto,
- Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – Bydgoszcz,
- GRH 8 Pułk Strzelców Wielkopolskich,
- Sołectwo Murowaniec.

Materiał: Urząd Gminy Białe Błota

Oceń artykuł: 24 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z okolicy... Historia z XVI wieku

Mieszkając w mieście położonym nad rzeką przywykliśmy do nadwiślańskiego# krajobrazu. Niewielu z nas zapewne wie, iż krajobraz ten jest typowy dla dawnych terenów zalewowych, które zostały przekształcone ręką człowieka.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)