Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:
23 maja 2023

65. rocznica święceń kapłańskich. Jubileusz ks. kan. Tadeusza Zabłockiego

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„W pokorze serca chciałbym podziękować dobremu# Bogu za dar kapłaństwa, który przez włożenie rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, otrzymałem w gnieźnieńskiej katedrze” – podkreślił ks. kanonik Tadeusz Zabłocki.

Mieszkańcy Solca Kujawskiego, którym służył przez ponad pięćdziesiąt lat, dziękowali za jego służbę. – Chcemy uwielbiać Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, pochylać się z szacunkiem nad jubileuszem księdza kanonika. Dziękujemy za obecność, dobro oraz wspólne budowanie domu na skale, mimo, że piasek przesypuje się w klepsydrze czasu – mówił ks. Grzegorz Grobelny, proboszcz parafii Nawrócenia Świętego Pawła, gdzie kapłan służy, będąc na emeryturze.

Wcześniej przez wiele lat przewodził wspólnocie Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Dobry Bóg, który prowadził mnie przez życie, niech będzie siłą i pomocą, by pójść dalej w trudach i przeciwnościach – dodał jubilat, który – jak podkreślił głoszący kazanie ks. Leszek Paszkiewicz – nauczał całe pokolenia. – Dzisiejsze Słowo mówi nam o Ojcu, a misją Kościoła jest doprowadzenie do Niego – dodał.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na otwartość jubilata wobec każdego, którego spotkał na swojej drodze. – Plebania zawsze była otwarta. Przychodzili tam ludzie z problemami, radościami, by się po porostu poradzić. A kiedy było trudno, wydawało się, że nie ma rozwiązania, padały słowa: trzeba się modlić i ja będę się modlił. Kiedy myślimy o tych wszystkich łaskach, które Bóg za twoją przyczyną udzielał, jesteśmy wobec Niego pełni wdzięczności – powiedział ks. Leszek Paszkiewicz.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – Dziękuję czcigodnemu jubilatowi za odpowiedź na dar powołania. W tym miejscu należy wyrazić wdzięczność wobec rodziców, którzy otworzyli się na życie i wychowali przyszłego kapłana w duchu wiary. Wreszcie za dobro, które ksiądz kanonik czynił przez 65 lat, wypełniając misję Kościoła, czyli głosząc Dobrą Nowinę. Za to, że – tak, jak podkreślał kaznodzieja – doprowadzał do Ojca. Do prawdy, że jesteśmy Jego dziećmi, umiłowanymi bezinteresowną miłością – mówił na zakończenie bp Włodarczyk.

Szczególną zasługą ks. kan. Tadeusza Zabłockiego – na którą zwracano uwagę – były powołania do kapłaństwa z jego parafii. – Na co dzień dostrzegamy łaski płynące z daru kapłaństwa, księdza dobroć, życzliwość i wyjątkowość. Mamy ogromne szczęście mając na terenie gminy tak wyjątkowego kapłana, który zawsze nas wspiera, dobrze życzy, docenia i czuwa – podsumowała burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk.

Materiał: Marcin Jarzembowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wzrost płacy minimalnej w dwóch etapach. Ile wyniesie podwyżka?

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)