Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
18 maja 2023

Czujny sąsiad i złodziej zatrzymany. Mężczyzna usłyszał już zarzuty

fot. pow.

fot. pow.

O tym, jak ważna jest pomoc sąsiedzka przekonał się gospodarz# działki budowlanej. Dzięki sprawnej reakcji mieszkającego obok mężczyzny, złodzieja ujętego na gorącym uczynku przejęli policjanci ze śródmiejskiego komisariatu. Oprócz zarzutu kradzieży odpowie za kierowanie pojazdem pomimo zakazu wydanego przez sąd.

W zeszłym tygodniu w Bydgoszczy dyżurny śródmiejskiego komisariatu odebrał zgłoszenie dotyczące kradzieży materiałów budowlanych na jednej z działek w Osielsku. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol. Po przybyciu pod wskazany adres policjanci zatrzymali 32-letniego mieszkańca Niw, który został ujęty na gorącym uczynku chwilę wcześniej, przez właściciela posesji i jego syna.

Jak ustalili policjanci, sąsiad, w godzinach nocnych zauważył podejrzaną osobę na działce obok i zaalarmował właściciela, który wspólnie z synem przyjechał na miejsce. Widząc to, sprawca, który kradł materiały budowlane, próbował uciec, ale uniemożliwili mu to gospodarze zabierając kluczyki ze stacyjki pojazdu i przytrzymując go do czasu przyjazdu mundurowych. Po sprawdzeniu personaliów zatrzymanego w policyjnych systemach okazało się, że posiada on czynny zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd od marca tego roku na trzy lata. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że to właśnie ten mężczyzna wynosił z działki materiały budowlane, a w jego pojeździe ujawnili narzędzia służące do przestępstwa oraz 33 bloczki kompozytowe, które wróciły od razu do właściciela.

Mężczyzna już usłyszał zarzuty kradzieży oraz kierowania pojazdem pomimo zakazu. Za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Ten incydent doskonale ilustruje, jak ważna jest rola społeczności w zapewnianiu bezpieczeństwa. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak nasza czujność może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa:
- znajomość sąsiadów - nawiążcie relacje z sąsiadami i poznajcie się nawzajem, im lepiej się znamy tym łatwiej rozpoznamy podejrzane zachowanie,
- wzajemne powiadomienia - informujcie się o swojej nieobecności, szczególnie w przypadku dłuższych wyjazdów, w ten sposób sąsiedzi będą mogli zwiększyć swoją czujność i zwrócić uwagę na niepożądane działania na Waszych posesjach,
- zgłaszanie podejrzanych sytuacji - jeśli zauważycie nieznajome osoby lub podejrzane zachowanie wokół działki sąsiadów, nie wahajcie się zgłosić tego właścicielowi lub mundurowym, wspólne działanie może pomóc w zapobieżeniu przestępstwa,
- wspólne inicjatywy - rozważcie utworzenie grupy sąsiedzkiej lub programu partnerskiego, w którym będziecie wspólnie dbać o bezpieczeństwo społeczności.

Materiał: sierż. Oskar Nowak /Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 5 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z historii. Stare budynki sklepów w gminie

Niedziela to jak zawsze czas ciekawostek o gminie Sicienko. Dlatego też przychodzimy z# tymi rewelacyjnymi fotografiami wykonanymi w latach 70-80.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)