Czy wiesz, że... Legalizacja urządzenia wodnego

fot. Gmina Koronowo
(…) Jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego# lub zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację ?
Posiadasz staw rybny, który powstał bez pozwolenia wodnoprawnego? A może zbudowałeś pomost i tego nie zgłosiłeś? Jest to tzw. samowola, za którą grożą kary. Możesz jednak zalegalizować takie urządzenia.
O tym jak to zrobić dowiesz się poniżej.
Zgodnie z art. 190 ust 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2023, poz. 1478 ze zm.) „Jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację, do którego dołącza odpowiednio dokumenty, o których mowa w art. 407 ust. 2 oraz w art. 422.”
Co to są urządzenia wodne?
Urządzenia wodne to urządzenia i budowle, które służą do korzystania z zasobów wodnych lub ich kształtowania, np. pomosty, wyloty kanalizacyjne, drenaże rozsączające, stawy. W szczególności urządzenia wodne wymienione są w art. 16 pkt 65 ustawy z 20 lipca 2017 r. - Prawo Wodne.
Jak zalegalizować urządzenie wodne?
Jeśli jesteś właścicielem nielegalnie wykonanego (bez pozwolenia wodnoprawnego) urządzenia wodnego, możesz wystąpić z wnioskiem o jego legalizację. Do wniosku należy dołączyć operat wodnoprawny oraz inne wymagane dokumenty.
Jakie są konsekwencje niewystąpienia z wnioskiem o legalizację urządzenia wodnego?
Jeśli nie wystąpisz z wnioskiem o legalizację urządzenia wodnego, możesz otrzymać zakaz dalszego korzystania z niego, a także obowiązek jego likwidacji. Ponadto samowola grozi karą aresztu, ograniczeniem wolności albo grzywną.
Ile kosztuje legalizacja urządzenia wodnego?
Jeśli Twoje urządzenie nie narusza ustaleń obowiązujących przepisów prawnych oraz nie zagraża środowisku wodnemu, otrzymasz decyzję o legalizacji urządzenia wodnego. W decyzji wpisana będzie informacja o obowiązku zapłaty opłaty legalizacyjnej. Stawka opłaty każdego roku podlega zmianie. Od 1 stycznia 2024 r. opłata legalizacyjna wynosi jednostkowo 5720,17 zł. Co więcej, jeżeli posiadasz więcej urządzeń wodnych do zalegalizowania, ta opłata będzie dotyczyła każdego urządzenia z osobna.
Czy organ może odmówić legalizacji urządzenia wodnego?
Tak. Jeśli nie spełniasz warunków legalizacji urządzenia wodnego, jednostka Wód Polskich wyda decyzję o likwidacji urządzenia wodnego. Dodatkowo poda termin likwidacji oraz ustali warunki jej wykonania. W przypadku, gdy likwidacja urządzenia jest niemożliwa ze względów technicznych lub ekonomicznych, jednostka Wód Polskich może wydać decyzję, która nakaże Ci wykonać urządzenie zapobiegające szkodom.
Opracujemy dla Ciebie operat wodnoprawny
Informacja: Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Krajobrazu i Zarządzania Energią
Materiał: Gmina Koronowo
Czytaj również
- Rozbudowa drogi powiatowej. Inwestycja drogowa w powiecie bydgoskim!
- Obradował sejmik. Radni przyjęli stanowisko i szereg sprawozdań
- Zebranie sprawozdawcze OSP Strzelewo. Zaplanowano bieżący rok działań
- Gala UKS "Czapla" Białe Błota. Wyróżniono zawodników za osiągnięcia
- Zebranie jednostki OSP w Wałdowie Królewskim. Sprawozdanie zarządu
Dodaj komentarz
Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju# „matczyną emeryturę” z ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto
(czytaj więcej)Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?

Z inicjatywy marszałka Piotra #Całbeckiego zarząd województwa wnosi dziś (17 marca) pod obrady sejmiku projekt stanowiska, apelującego do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zagrożonych zwolnieniami grupowymi jest kilkuset pracowników fabryki sody, a być może także kilka tysięcy zatrudnionych w przedsiębiorstwach kooperujących, co oznaczałoby załamanie rynku pracy w tym rejonie.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Przesunięcia finansowe w budżecie. Budowa nowej świetlicy w Jarużynie

Wójt Osielska uważa, że póki nie zostaną zakończone #prace związane z wymianą pokrycia dachowego na budynku świetlicy w Jarużynie, nie można dysponować pieniędzmi zaoszczędzonymi w przetargu.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!